Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: kedd szept. 19, 2017 9:50 pm

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szeresd ellenségedet, de hogyan? 
Szerző Üzenet
Kiemelt Listatag

Hozzászólás Re: Szeresd ellenségedet, de hogyan?
rosta írta:

Szó sincs arról tehát, hogy szeretni kell a Pol-Pot-ot, Sztálint a bűneivel együtt, mint magunkat. Az irgalmas embert kell szeretnünk, mint tenmagunkat, és követnünk kell az ő munkásságát. A romboló, bűnös ember iránt szeretet gesztussal kell élni, de ez nem azonos a magunk iránt érzett szinte feltétel nélküli szeretettel. A szeretet gesztusunk a legkevésbé sem jelenti például az ő bűneinek elfogadását és követését. Az ő irányában azzal a reménnyel fordulunk szeretettel, hogy meglátja, megborzad a bűneitől, megbánja a bűneit, bűnbocsánatot kér a tetteiért és a bűnhődése után új lappal indulhat. Mint becsületes, Isten hívő, sőt irgalmas ember.
Erre csak Isten tud erőt adni :!: Isten adjon mindenkinek (-nekem is) világosságot,hogy a bűnt (-nem a bűnöst!) gyűlöljem,és az embertársaimat, (-az ellenségesen viselkedőt is) szeressem!

Net-naplóm: http://zsotza.blogspot.com

Segítség a misszióban Jehova Tanúi felé: http://szabadjt.szabadszo.hu , http://szabadjehovatanui.gportal.hu

szer. márc. 30, 2011 11:54 am
Profil E-mail küldése Honlap
Platinum Listatag

Hozzászólás Re: Szeresd ellenségedet, de hogyan?
Amikor Jézus azt mondja, hogy szeresd az ellenségedet, amikor azt mondja, hogy tartsd oda a bal orcádat is, amikor azt mondja, hogy menj a parancsoló rómaival cipelve a holmiját még egyszer annyit, amennyit ő kíván, akkor nem azt mondja, hogy az ellenségednek van igaza, hagyd jóvá, amit ő tesz, sőt hagyd tönkre veretni magadat. Jézus csupán arra a szeretet gesztusra tanít bennünket, amelyet a legnagyobbak is használtak, mint Martin Luther King, de szerintem a Gandhi is ide sorolható.

Tégy olyan szeretet gesztust az ellenfelednek, melynek fényében az rájön az ő embertelen, kegyetlen, rossz lelkiségére, hozzáállására. Ébreszd rá az ellenségedet a szeretet gesztusoddal az ő álnokságára, erőszakos voltára, embertelenségére. Amint ezt a Luther King és a Gandhi is tette. Ha a szemébe nézve nyugodtan oda tartod a másik arcodat, rá fog döbbeni az ellenséged, hogy kettőtök közül neked van erkölcsileg igaza. El kell gondolkoznia, hogy mit is csinál rosszul. Ez a gesztus valóban békehozó gesztus a mindennapi életünkben, amikor az erőszakra nem erőszakkal reagálunk, hanem megértéssel, ráébresztéssel, vagyis szeretettel.

Az más kérdés, hogy a szeretet gesztus alkalmazását összekeverik sokan a Nagy Parancsolatban mondottakkal. Szeresd Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből! Szeresd felebarátodat, mint tenmagadat! Fontos, hogy Jézus megmondja, hogy igazából mit is, kit is kell szeretnünk embertársaink közül annyira természetesen, mint önmagunkat. Jézus definiálja, ki is a felebarát. Nem minden ember, például nem az elvetemült, gonosz, bűnös ember a felebarát. De nem is az Ószövetségben megfogalmazott bármely a közösséghez tartozó ember.

A felebarát az irgalmas ember, fajtól, nemtől, vallástól függetlenül, aki segít a rászoruló embereken függetlenül attól, hogy azok milyen vallásúak, származásúak. Amint ez az irgalmas szamaritánus példázatában írva van.

Szó sincs arról tehát, hogy szeretni kell a Pol-Pot-ot, Sztálint a bűneivel együtt, mint magunkat. Az irgalmas embert kell szeretnünk, mint tenmagunkat, és követnünk kell az ő munkásságát. A romboló, bűnös ember iránt szeretet gesztussal kell élni, de ez nem azonos a magunk iránt érzett szinte feltétel nélküli szeretettel. A szeretet gesztusunk a legkevésbé sem jelenti például az ő bűneinek elfogadását és követését. Az ő irányában azzal a reménnyel fordulunk szeretettel, hogy meglátja, megborzad a bűneitől, megbánja a bűneit, bűnbocsánatot kér a tetteiért és a bűnhődése után új lappal indulhat. Mint becsületes, Isten hívő, sőt irgalmas ember.

vas. dec. 27, 2009 9:25 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Tudjátok, nem az ellenséget a legnehezebb szeretni. Mert amikor az ember megpróbálja eljátszani Jézust amikor bántja valaki, és nem adja vissza a rúgást, akkor hatalmas erkölcsi fölénybe kerül. Akkor is, ha ez abban a helyzetben nem tudatosul benne.

Ennél sokkal nagyobb gond az, amikor "testvérek", "Krisztus szentjei" marnak egymásba. Kölcsönösen előadjuk a nagy mártírt, miközben értelmetlenül marjuk a másikat. A szemébe is, a háta mögött is. És közben rettentően sajnáljuk magukat. Vagy éppen büszkék vagyunk a saját "hosszútűrésünkre". Nem a másikra nézünk, hanem saját magunkra.

Pedig ha fordítva volna, egy perc alatt fatemplomok ezreihez volna meg az építőanyag a szemünkből kiszedett gerendákból...

Ingola

pén. júl. 18, 2008 7:17 pm

Hozzászólás 
la Mer írta:
Talán nem is fog egyetlen pillanat alatt menni, hanem csak lépcsőkben, fokozatosan... De szerintem akkor se ess kétségbe, ha nem megy.

Legfeljebb az első adandó alkalommal ehhez a helyzethez kell igazítanod a döntéseidet...

Köszönöm! :D Én is így gondolom... "A csoda a hit legkedvesebb gyermeke." ( Johann Wolfgang von Goethe )

pén. júl. 18, 2008 11:10 am

Hozzászólás 
Kedves Ingola!

Érdekes amit leírtál... :-) Az Úr útjai kifürkészhetetlenek...
Már ő is megpróbálta, de nem sikerült... Ami nem megy nem kell erőltetni... Majd egyszer, ha elérkezik az ideje... Ki tudja: talán holnap, talán egy év múlva.... talán... :D

csüt. júl. 17, 2008 7:55 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Patrícia írta:
Már sokszor megpróbáltam, de sajnos nem sikerült. A másik fél erre képtelen. Vagy egyszerűen nem akarja... Ezt nem tudom, de azt igen, hogy akárhányszor megpróbáltam, én jöttem ki rosszul a helyzetből.

Kedves Patrícia, volt nekem egy évfolyamtársam, egy fiú, aki eléggé cinikusan viselkedett velem. Éppen nem anyázott, de éreztette, hogy nem sokra tart.

Aztán ötödévben egy őszinte négyszemközti beszélgetés során kibukott belőle, hogy igazából irigyel. Szeretne olyan lenni mint én, szeretné, ha az ő dolgai is úgy mennének mint az enyémek, ha őrá is úgy néznének a többiek, mint énrám...

Mindennek rendelt ideje van, Patrícia. Az is lehet, hogy egyszerűen még nem érett meg a helyzet arra, hogy megbeszéljétek. Nem volnék meglepve, ha egyszer majd éppen ő szeretne leülni veled beszélgetni.

És van sajnos egy szomorú lehetőség is, (reménykedjünk benne, hogy itt nem erről van szó) amelyet Iskariotes Júdásnál láttunk... Valamilyen oknál fogva Júdásnak olyan, nagyon negatív szerepet osztott a Jóisten, amely az örök kárhozatban végződött...

Ingola

csüt. júl. 17, 2008 8:01 am

Hozzászólás 
la Mer írta:
Ha tényleg félreértésből adódik a helyzet, Patrícia, nem lehetne megpróbálni tisztázni a dolgokat? Nem lenne jobb beszélgetni egyet, mint évekig tűrni valamit, ami nem is a te inged? Ha megértő, szeretetre képes emberről van szó, szerintem sikerülhet!

Már sokszor megpróbáltam, de sajnos nem sikerült. A másik fél erre képtelen. Vagy egyszerűen nem akarja... Ezt nem tudom, de azt igen, hogy akárhányszor megpróbáltam, én jöttem ki rosszul a helyzetből.

szer. júl. 16, 2008 2:36 pm

Hozzászólás 
ingola írta:
Egyátalán: jó volna tisztázni, hogy mi a szeretet.
Amit Pál ír az I. Kor. 13-ban, az sokkal inkább keresztyéni hosszútűrés, mint a szó jelenlegi értelmezésében vett szeretet.

Akit én szeretek, az hiányzik nekem, jelenlétében pedig boldogságot érzek.

Amikor olyan emberrel beszélgetek, aki már többször is szándékosan bántott, akkor én leginkább félek. Nem haragszom rá - nem is emlékszem rá, hogy gyűlöltem volna bárkit is életemben - csak azt lesem, mikor kapom a következő rugást. És persze emiatt olyat is támadásként élek meg, amit ő egyátalán nem annak szánt...

Szóval ez szerintem nem szeretet...

Ingola, köszönöm, hogy leírtad a véleményed! Akkor tisztázzuk mi a szeretet. :) Szerintem leírhatatlan, mert annyi árnyalata van.... És ha nem kölcsönös a dolog, akkor érdemes elgondolkodni pár dolgon.... Nem tudom igazad van-e vagy sem, nem tisztem ezt nekem megítélni... De érdekes és tiszta gondolat, amit megfogalmaztál! :) Köszönöm! :)
Sajnos ténlyleg hajlamos az ember azt is bántásnak venni ami nem az...de félni nem szabad, mert nincs rá okod, hiszen ő is ember és te is ember vagy, nincs joga téged rettegésben tartani.... (Non abbiate paura. - Ne féljetek.)

A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Patrícia szer. júl. 16, 2008 4:01 pm-kor.

szer. júl. 16, 2008 2:32 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Egyátalán: jó volna tisztázni, hogy mi a szeretet.
Amit Pál ír az I. Kor. 13-ban, az sokkal inkább keresztyéni hosszútűrés, mint a szó jelenlegi értelmezésében vett szeretet.

Akit én szeretek, az hiányzik nekem, jelenlétében pedig boldogságot érzek.

Amikor olyan emberrel beszélgetek, aki már többször is szándékosan bántott, akkor én leginkább félek. Nem haragszom rá - nem is emlékszem rá, hogy gyűlöltem volna bárkit is életemben - csak azt lesem, mikor kapom a következő rugást. És persze emiatt olyat is támadásként élek meg, amit ő egyátalán nem annak szánt...

Szóval ez szerintem nem szeretet...

szer. júl. 16, 2008 12:04 pm

Hozzászólás Hogyan szeresd ellenséged?
Nehéz, az tény... Hogyan tudod szeretni, elfogadni olyannak amilyen, hiszen az ellenséged és gyűlöl téged s te sem kedveled túlzottan... Az én "ellenségem" egy félreértés miatt vált az "ellenségemmé"... mindezek ellenére imádkozok,hogy találja meg a lelki békéjét, s mindig arra gondolok, hogy nem az én tisztem ítélkezni felette, s nem tudom sajnálni, legfeljebb megszánni, de azt is csak egy-egy pillanatig, mert tudom, hogy az ő élete sem lehet könnyű, bár én nem ismerem őt... "Aki megbánt, nem bántom. "(József Attila)

A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Patrícia szer. júl. 16, 2008 4:03 pm-kor.

szer. júl. 16, 2008 10:15 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Az ellenséget én nem tudom tiszta szívből szeretni.
Lesajnálni lehet, ha kisebb nálam, meghunyászkodni is lehet, ha erősebb.

Szeretni csak a magunkba eresztett Jézus tudja őt.

Nekem ritkán sikerül...

Ingola

vas. júl. 13, 2008 3:22 pm
Kiemelt Listatag

Hozzászólás ellenség, ellenségeskedés
Amikor az Ószövetségben Isten szövetséget kötött Izráel népével, a szövetség alapján igényt formálhattak az isteni védelemre a körülöttük lakó népekkel szemben. Ez az igényük azonban csak akkor lehetett jogos, ha engedelmesen és hűségesen megtartották Isten törvényét.

"De ha engedelmesen hallgatsz a szavára, és teljesíted mindazt, amit parancsolok, akkor ellensége leszek ellenségeidnek és szorongatója szorongatóidnak." (2Móz: 23,22)

Ha azonban a nép letért a szövetség útjáról, Isten a körülöttük élő népeket a büntetés és fenyítés eszközeiül használta Izráel visszatérítésére.

"Föllángolt az Úr haragja Izráel ellen, és fosztogatók kezébe adta, hogy fosztogassák őket. Odaadta őket a körülöttük levő ellenségnek."(Bír:2,14)

A megígért Messiás eljövetelének egyik ajándéka szintén abban állt volna, hogy Isten védelmet ígért népének, de a zsidóság elutasította Jézus áldozatát, így az áldás átokká lett az életükben.

"Megszabadít ellenségeinktől, és mindazok kezéből, akik gyűlölnek minket."(Luk:1,71)
"Mert jönnek majd reád napok, amikor ellenségeid sáncot húznak körülötted, körülzárnak, és mindenfelől szorongatnak."(Luk:19,43)

A Zsoltárok könyve számos példát ad arra, hogy az Istenben hívő ember hogyan kiálthat fel az Úrhoz szabadításért a saját személyes életében. Dávid élete jól mutatja Isten munkáját a hozzá hűségesek érdekében.

Azok, akik ragaszkodnak bűnös életükhöz és ellenszegülnek Isten megtérésre hívó szavának, magatartásukkal elválasztják magukat az isteni védelemtől, így Isten ellenségeivé válnak, míg meg nem változtatják útjaikat. Ezeknek az embereknek az élete a gonosz erők irányítása alatt áll.

"Mert ha akkor, mikor ellenségei voltunk, megbékéltetett minket az Isten önmagával Fia halála által, akkor miután megbékéltettünk, még inkább üdvözíteni fog élete által."(Róm:5,10)
"A test törekvése halál, a Lélek törekvése pedig élet és békesség, minthogy a test törekvése ellenségeskedés Istennel, mert az Isten törvényének nem veti alá magát, és nem is tudja magát alávetni."(Róm:8,6-7)
"Titeket is, akik egykor Istentől elidegenedtek, és ellenséges gondolkozásúak voltatok gonosz cselekedeteitek miatt, most megbékéltetett emberi testében."(Kol: 1,21)
"Ti, akik Isten szövetségét megtöritek, nem tudjátok-e, hogy a világgal való barátság ellenségeskedés az Istennel?"(Jak:4,4)

Hogyan vélekedik Isten a keresztény testvérek közötti ellenségeskedésről?

Az egyházi fegyelem gyakorlása által megállítható a rossz lelkület továbbterjedése a közösségben: Máté: 18, 15-20

Egyébiránt pedig az Isten Igéje a következő útmutatást adja a keresztények számára:

"Minden keserűség, indulat, harag, kiabálás és istenkáromlás legyen távol tőletek minden gonoszsággal együtt."(Efezus: 4,31)
"Vigyázzatok, hogy senki se fizessen a rosszért rosszal, hanem mindenkor a jóra igyekezzetek egymás iránt és mindenki iránt."(1Thess:5,15)
"Hallottátok, hogy megmondatott: Szeresd felebarátodat, és gyűlöld ellenségedet. Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket."(Máté: 5,43-44)
"Ne győzzön le téged a rossz, hanem te győzd le a rosszat a jóval"(Róm:12,21)
"Legyetek egymáshoz jóságosak, irgalmasok, bocsássatok meg egymásnak, ahogyan Isten is megbocsátott nektek a Krisztusban"(Efezus:4,32)
"Ha kitartóan cselekszitek a jót, és tűritek érte a szenvedést, az kedves az Isten szemében."(1Péter:2,20)

Az irgalmas szamaritánus története pedig világos példája annak, milyen magatartást vár el Isten azoktól, akik az ő nyomdokain akarnak járni.

"Menj el, te is hasonlóképpen cselekedj."(Lukács: 10,25-37)

hétf. ápr. 16, 2007 2:26 pm
Profil E-mail küldése
Hozzászólás szeresd ellenséged
Szeresd ellenségedet csak így lehetsz felszabadult, és boldog.

vas. feb. 12, 2006 6:41 pm
Arany Listatag

Hozzászólás 
:shock: Definiálnád az ellenség fogalmát?

pén. dec. 02, 2005 8:49 pm
Profil E-mail küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő