Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: csüt. okt. 19, 2017 9:07 pm

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1707 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 114  Következő
Ingola 
Szerző Üzenet
Platinum Listatag

Hozzászólás Re: Ingola
Idézet:
Adjuk meg hát az Úrnak azt a jogot is, hogy alkalmasint még Ő is meggondolhatja magát, ha valóban megtérünk hozzá!

-Kedves Ingola!

Sajnos két malomban őrölünk.
-Istennek valóban megvan a joga arra, hogy alkalmasint megváltoztassa ítéletes akaratát és megkönyörüljön a bűnösön, ha az megtér hozzá.- Ez nem vita kérdése. (Pld.Ninivebeliek esete)

-Ami Jézus Krisztus "eleve" elrendelését illeti, - az egy egészen más vonal. - Az egész emberiség teljes bűnösségére vonatkozik.
-Az ember teremtése előtt Isten elhatározta, hogy biztosít egy lehetőséget, hogyha az ember akármilyen őrültséget követ is el, mégis visszatérhessen hozzá.- Ha ez nem így volna, Krisztus hiába halt meg !?
-Ezért "eleve" elhatározta, hogy erre Jézus Krisztus által ad lehetőséget.- Ez teljesedett be 2000 évvel ezelőtt a Golgotán, Jézus helyettes áldozatával és feltámadásával.
Nemcsak Pálnál, hanem több helyen is szó van erről. Egy párat idézek:

Jel. 13,8
Annakokáért imádják őt a földnek minden lakosai, akiknek neve nincs beírva az életnek könyvébe, amely a Bárányé, aki megöletett, e világ alapítása óta.
2 Móz. 32,32 Dán. 12,1 Ján. 1,29 Ján. 1,36 Fil. 4,3 1 Pét. 1,20
Eféz. 3,11
Amaz örök eleve-elvégezés szerint, a melyet megcselekedett a Krisztus Jézusban, a mi Urunkban:
Eféz.1,4 Eféz.1,11

Eféz. 1,4
Aszerint, amint magának kiválasztott minket Őbenne a világ teremtetése előtt, hogy legyünk mi szentek és feddhetetlenek Őelőtte szeretet által,
Ján. 17,21 Ján. 17,23 Róm. 8,30 Róm. 8,33 1 Kor. 1,30 Gal. 3,28 Fil. 2,15 Kol. 1,22

--Ami "Isten antropomorf vonásait" illeti, ezzel nem tudok mit kezdeni.- Tudomásom szerint a Biblia ilyet nem ismer.- Isten a Teremtő, valóban mondta, hogy alkossunk embert a képmásunkra,...
de Isten Lélek/Szellem,- az embert pedig porból, anyagból teremtette.- Az, hogy a végén a saját Lelkéből/Szelleméből lehelt bele,- egyedül ez az Istenből való.--- Ezt viszont az ember a bűnesetkor elvesztette ! - Istennek bármiféle antropomorf vonásáról
beszélni alaptalan.

Üdv
Saci

hétf. ápr. 09, 2012 6:28 pm
Gyémánt Listatag

Húsvéti istentisztelet.

Pogrányi Károly tiszteletes úr azt a gondolatot helyezte az igehirdetés középpontjába, hogy mi, emberek, spontán a győztes mellé szeretünk felsorakozni, Jézus viszont Nagypénteken nagyon vesztes volt. A világi és az egyházi erők is brutálisan erőt vettek rajta.

De - és ez nagyon megfogott engem a mai igehirdetésben - az nevet, aki utoljára nevet. A győztes az, aki a háborút nyeri meg, nem pedig az, aki egy csatát!

Jézus pedig megnyerte a háborút, és emellett a legtöbb csatáját is ember és Sátán ellen - itt csata alatt csodatételeit, hitvitáit értem.

Halleluja! :-)

Az meg csak hab a tortán, hogy Jézus nemcsak a háborút, hanem a békét is megnyerte! 8)

Ugyanis, bár különösnek tűnik, a háború utáni békét is meg kell ám nyerni! Ez gyakran nem sikerül - elég csak a kongói ENSZ misszió működésére, vagy az Egyesült Államok afganisztáni és iraki győzelmét követő helyzetre gondolni.

A tábornokok a tanultak szerint elfoglalják a stratégiai pontokat, megszállják az országot, átveszik a politikai hatalmat - és nem értik, hogy a lakosság ezek után miért lövöldöz rájuk a legváratlanabb helyekről páncéltörő gránáttal?
Úgy tűnik, hogy a "legyőzött" nem vette észre, hogy legyőzték...

Ingola

vas. ápr. 08, 2012 7:59 pm
Gyémánt Listatag

Saci írta:
Idézet:
ez a szóhasználat azonban ezúttal nem teológiai, hanem nyelvészeti kérdés.

Igen, igen,- csakhogy van egy bökkenő. - A Biblia szerint Isten "eleve", a világ teremtése előtt határozta el : (nem a bűneset után)

Idézet:
Ef 1,11
Őbenne (Krisztusban) lettünk örököseivé is, mivel eleve elrendeltettünk erre annak kijelentett végzése szerint, aki mindent saját akarata és elhatározása szerint cselekszik;

Üdv.
Saci

Kedves Saci!

Egy lelkipásztor barátom egy őszinte pillanatában elmondta nekem, hogy haragszik Pálra, mert Pál Ószövetség értelmezése nem az egyetlen lehetséges biblikus megközelítés, viszont - főleg a terjedelme okán - túlságosan nagy hangsúlyt kap a Bibliában és a teológiában. Az eleve elrendelést is csak Pál említi meg a Bibliában.

Isten az embert az Ő képére és hasonlatosságára teremtette. Ebből logikusan következik, hogy Istennek vannak olyan tulajdonságai, amelyeket mi, emberek is hordozunk. Tőle kaptuk, és Őbenne is megvan.
Én nem tudom feloldani az ellentmondást az eleve elrendelés és Isten antropomorf vonásai között, de idézek néhány igehelyet, amelyek szerint Isten megfelelő helyen és időben megváltoztatja az akaratát:

Mert megítéli az Úr az ő népét, és megkönyörül az ő szolgáin, ha látja, hogy elfogyott az erő, s védett és védtelen oda van.(5Móz32,36)

De megkegyelmezett az Úr nékik, és megkönyörült rajtok, és hozzájok tért az ő szövetségéért, a melyet kötött volt Ábrahámmal, Izsákkal és Jákóbbal, és nem akarta őket elveszíteni, sem el nem vetette őket az ő orczája elől mind ez ideig. (2Kir13,23)

Ímé, mint a szolgák szemei uroknak kezére, mint a szolgalány szemei asszonya kezére: úgy néznek szemeink az Úrra, a mi Istenünkre, mígnem megkönyörül rajtunk! (Zsolt 123,2)

Adjuk meg hát az Úrnak azt a jogot is, hogy alkalmasint még Ő is meggondolhatja magát, ha valóban megtérünk hozzá!

Ingola

szomb. ápr. 07, 2012 9:32 pm
Platinum Listatag

Idézet:
ez a szóhasználat azonban ezúttal nem teológiai, hanem nyelvészeti kérdés.

Igen, igen,- csakhogy van egy bökkenő. - A Biblia szerint Isten "eleve", a világ teremtése előtt határozta el : (nem a bűneset után)

Idézet:
Ef 1,11
Őbenne (Krisztusban) lettünk örököseivé is, mivel eleve elrendeltettünk erre annak kijelentett végzése szerint, aki mindent saját akarata és elhatározása szerint cselekszik;

Üdv.
Saci

csüt. ápr. 05, 2012 11:02 pm
Gyémánt Listatag

Most valami könnyedebb:

A kínaiak megtámadják a székelyeket. Követet menesztenek a rangidős vezetőhöz.

- Hány fős a csapatuk?

Az öreg kihúzza magát: - Kétezer-ötszáz fő, csupa válogatott lófő-székely!

- Mi pedig egymillióan vagyunk...

Az öreg elgondolkodik, megvakarja a fejét, aztán odaszól a hadsegédjéhez:

- Ez már nagy baj, Áron fiam! Hová fogjuk tudni eltemetni azt az egymillió halottat?

:D

hétf. ápr. 02, 2012 8:37 pm
Gyémánt Listatag

Saci írta:
Idézet:
A kereszten Jézus és Isten olyasvalamire kényszerült, ami nemcsak Jézusnak, hanem Istennek sem volt kedves.

Azt hiszem, hogy egy ilyen kikényszerített helyzetben én sem bírnám nézni a gyermekem szenvedését - akkor sem, ha tudnám, hogy az a néhány órás szenvedés az egész világ megváltását szolgálja...

"kényszerült," -
kedves ingola!
Azt mondod, Isten kényszerült,--- vajon ki kényszerítheti bármire is a Mindenható, Teremtő Istent ?

Kedves Saci,

Neked teljesen igazad van abban amit mondasz, ez a szóhasználat azonban ezúttal nem teológiai, hanem nyelvészeti kérdés.

Példát mondok: "Ilonka az operából hazafelé tartva defektet kapott az országúton, ezért arra kényszerült, hogy nagyestélyiben a nyílt úton saját maga cserélje ki az autó kerekét."
Ilyen szövegkörnyezetben a kényszerült kifejezés a kénytelen volt szinonímája, amelyhez nem feltétlenül van szükség egy harmadik személy erőszakos ráhatására.

Isten többezer éven keresztül mindent megpróbált - jó szót, türelmet, kegyelmet, áldást, vasmarkú büntetéseket az emberrel kapcsolatban... és amikor látta az ember nyakasságát, kénytelen volt bevetni a végső ezközt. Erre kényszerült, mert az embert sem az özönvíz, sem Sodoma és Gomora nem bírta rávenni arra, hogy elhagyja a bűnt. Egyszerűen le kellett venni a bűnt a válláról, ehhez volt szükség az emberáldozatra.

Ingola

hétf. ápr. 02, 2012 8:22 pm
Platinum Listatag

Idézet:
A kereszten Jézus és Isten olyasvalamire kényszerült, ami nemcsak Jézusnak, hanem Istennek sem volt kedves.

Azt hiszem, hogy egy ilyen kikényszerített helyzetben én sem bírnám nézni a gyermekem szenvedését - akkor sem, ha tudnám, hogy az a néhány órás szenvedés az egész világ megváltását szolgálja...

"kényszerült," -
kedves ingola!
Azt mondod, Isten kényszerült,--- vajon ki kényszerítheti bármire is a Mindenható, Teremtő Istent ?

"Ézs 55,7
Hagyja el útját a bűnös, és gondolatait az álnok ember! Térjen az ÚRhoz, mert irgalmaz neki, Istenünkhöz, mert kész megbocsátani.

Ézs 55,8
Bizony, a ti gondolataitok nem az én gondolataim, és a ti utaitok nem az én utaim - így szól az ÚR.

Ézs 55,9
Mert amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én utaim a ti utaitoknál, és az én gondolataim a ti gondolataitoknál. "

--Az, hogy az ember arra képtelen lenne, amit Isten TETT, az természetes.

kedd márc. 27, 2012 10:49 pm
Gyémánt Listatag

Jézus tehát ezt mondta: "Amikor felemelitek az Emberfiát, akkor tudjátok meg, hogy én vagyok, és önmagamtól nem teszek semmit, hanem ahogyan az Atya tanított engem, úgy mondom ezeket.
És aki elküldött engem, velem van: nem hagyott egyedül, mert mindig azt teszem, ami neki kedves." (Jn 8,28-29)

Ahogy az utóbbi sort olvastam a napi igében, eszembe jutottak Jézus szavai a keresztfán: "Kilencz óra körül pedig nagy fenszóval kiálta Jézus, mondván: ELI, ELI! LAMA SABAKTÁNI? azaz: Én Istenem, én Istenem! miért hagyál el engemet?" (Mt 27,46)

Első pillantásra ellentmondásnak tűnik az, amit Jézus az első, és a második igeszakaszban mond. Előbb azt mondja, hogy Isten nem hagy egyedül, de a kereszten mégiscsak nagyon egyedül maradt...

De az ige most is tiszta, logikus: "nem hagyott egyedül, mert mindig azt teszem, ami neki kedves"

Elképzelhetetlenek tartom, hogy Isten kedves dolognak tartotta volna azt, hogy a tulajdon fiát feláldozza a bünös emberek feloldozásáért. Isten teljes erővel ellene volt a pogány gyermekáldozatoknak (Molok).

Ingola

kedd márc. 27, 2012 6:53 pm
Gyémánt Listatag

Elgondolkoztam, hogy hogyan is szállhatott alá a poklokra? Hiszen Lázár példázata szerint nincsen átjárás a pokol és a menny között.

Egy képzett lelkipásztor ismerősömet megkérdeztem: ő azt mondta, hogy Jézus nem a pokolba, hanem a Seolba szállt le. A holtak birodalmába, ahol nincsen Isten. Ezek voltak az utolsó szavai is: "- Miért hagytál el engem?"

A számomra érthető választ végül Pogrányi Károly tiszteletes úr útmutatása alapján találtam meg Szabó István püspök úr könyvében (Hittem, azért szóltam. [120-132. old.])

Szabó István szerint Jézus oda szállt le, ahol nincsen Isten. Oda, ahol elutasítják Istent, az a Seol, az Isten nélküli hely.
Ma, itt, közöttünk sokan elutasítják Isten tanítását. Istennélküliségben, a Seolban vannak, de dühödten kérik számon, hogy "hol van ilyenkor Isten?" - amikor az istennéküliségben gyilkolják egymást az emberek.

Fogalmazhatnék úgy is, hogy a Seolban élünk.

A jó hírem az, hogy Jézus, Isten egyetlen fia, a Megváltó is itt van közöttünk a Seolban.

Miértünk jött le ide!

Ingola

hétf. márc. 26, 2012 10:56 pm
Gyémánt Listatag

Stultum est queri de adversis, ubi culpa est tua. - Ostobaság a balsorsra panaszkodni, ha te követsz el hibát.

szomb. márc. 24, 2012 12:51 pm
Gyémánt Listatag

"Altissima quaeque flumina minimo sono labuntur. (Curtius Rufus) - A legmélyebb folyó hömpölyög a legkisebb zajjal."

kedd márc. 20, 2012 9:35 pm
Gyémánt Listatag

"Pedig, ahol egy jóllakik ott jóllakik ötvenegy is, csak úgy kell főzni."
(Parti Nagy Lajos)

hétf. márc. 19, 2012 6:33 pm
Gyémánt Listatag

Napi Ige:
18,9 Némely elbizakodott embernek, aki igaznak tartotta magát, a többieket pedig lenézte, ezt a példázatot mondta:
18,10 "Két ember ment fel a templomba imádkozni: az egyik farizeus, a másik vámszedő.
18,11 A farizeus megállt, és így imádkozott magában: Isten, hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember: rabló, gonosz, parázna, vagy mint ez a vámszedő is.
18,12 Böjtölök kétszer egy héten, tizedet adok mindenből, amit szerzek.
18,13 A vámszedő pedig távol állva, még szemét sem akarta az égre emelni, hanem a mellét verve így szólt: Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek.
18,14vMondom nektek, ez megigazulva ment haza, nem úgy, mint amaz. Mert mindenki, aki felmagasztalja magát, megaláztatik, aki pedig megalázza magát, felmagasztaltatik." (Lukács 18,9-14)

Hogyan járulsz Isten elé?
A "magában elbizakodott" és a "többieket semmibe vevő" ember is lehet templomba járó, imádkozó, kegyes ember, mint a példázatbeli farizeus. De egész lényéből és minden szavából csak a magával való nagy megelégedés, és a mások felett való fölényes ítélkezés rossz illata árad. Amúgy is utálatos volna az ilyen pöffeszkedés, de így, mikor Isten színe előtt nyilvánul meg, még sokkal inkább az. Fordításban az is megengedett, hogy úgy fordítsuk: Isten előtt igazából magában és magával beszélgetett!
Isten előtt mindenki csak úgy állhat meg, mint a példázatbeli vámszedő is: fejét lehajtó alázatossággal, töredelmes bűnbánattal, kegyelemért esedező vágyakozással! Ezért nincs beszélgetés, haverkodás az istentisztelet előtt, hiszen készülünk ilyen szívvel Isten elé. Itt megszűnnek azok a különbségek, amelyek emberi ítélkezés szerint másutt elválasztják az "igazakat" a "bűnösöktől". Isten előtt mindenki bűnös, és ha mégis odajárulhat az Ő színe elé, azt csak meg nem érdemelt kegyelmének köszönheti.
Ezért nincs is semmi értelme a farizeus imádságának és a magával eltelt ember semmilyen kegyeskedésének. Semmit sem kaphat az Istentől az ilyen. Úgy megy el az Ő színe elől, ahogy odajárult. Hiszen nem is érezte a szükségét semminek sem. Mit akart hát? A bűnét alázatosan megvalló ember ellenben elnyeri a legnagyobb felmagasztalást: bűneinek bocsánatát. "Megigazulva" térhet vissza Isten színe elől.

vas. márc. 18, 2012 7:00 am
Gyémánt Listatag

Hajnali álmomban belém hasított, hogy tegnap este nem írtam meg a napi jelentést! Sebaj, reggel megírom és elküldöm - ennyit még elnéznek...

Aztán eszembe jutott, hogy tegnap nem is volt munkanap. :-D

Ingola

szomb. márc. 17, 2012 6:19 am
Gyémánt Listatag

A malis vituperari laus est. - azaz: - A gonoszok gyalázkodása dicséretnek számít.

csüt. márc. 15, 2012 9:37 am
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1707 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 114  Következő