Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: vas. feb. 25, 2018 2:39 am

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Keresztyén locsolóvers 
Szerző Üzenet
Gyémánt Listatag

Hozzászólás Re: Keresztyén locsolóvers
la Mer írta:
Nos, kedves varjú, tévedtél, mert léteznek ilyenek, jól sejtettem :)

OK, valóban. :) Nem ismertem ezeket. Bár az első háromban nincs szó locsolásról, csak húsvéti jókívánságokról, meg az érte kapott piros tojásokról. A "Jézus feltámadott" is inkább Húsvétvasárnapra enged következtetni, hiszen akkor szokás kereztyének körében a reggeli köszönés is: "Krisztus feltámadott!", amire a válaszköszönés is a Biblia szerinti szöveg: "Valóban feltámadott!"

De ettől függetlenül igazad van, mert az utolsó idézet valóban keresztyén locsolóvers.

csüt. márc. 26, 2009 10:58 am
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

la Mer írta:
És máris lehet ezerrel írni a locsolóverseket.

Hát, nem tudom... Ez nekem egy kicsit olyan, mint a "keresztény rock", amiről egyik gyülekezetbeli tetvérem egy alkalommal áradozott (érthetően, hiszen a fia egy ilyen együttesben játszik), és amikor látta, hogy én nem nagyon lelkesedem ez iránt, mergkérdezte, miért. Azt feleltem, hogy mert olyan a vallásosság párosítása a rockzenével, mintha egy diakonissza kiállna az utcasarokra lenge öltözetben, szája sarkában cigarettával, és az arra vetődő "kuncsaft" kérdésére, hogy "Mit lehet nálad, cicamica?", azt válaszolná: "Megtérni, kisapám, megtérni!"

Szóval, vannak egymásnak nehezen megfeleltethető dolgok. Ilyennek gondolom a keresztyén lelkület és a rockzene (akkor is, ha sokan "buknak rá" - mármint az ilyen muzsikára), illetve az áhítat és a locsolóvers viszonyát. :)

Ami pedig az Énekek éneke sajátos értelmezését illeti, szerintem ott a szerelem nem jelképe semminek, hanem az a könyv magáról a szerelemről, a lelki mellett a testiről is szól, és azért van helye a Szentírásban, mert ez is Isten adománya. A testiség is, és akkor is, ha mind a judaizmus, mind a keresztyénség elég prűd módon áll ehhez a kérdéshez. Csak egy példa: "Bevisz engem a borozó házba, és zászló felettem a szerelme...... Az ő balkeze az én fejem alatt van, és jobbkezével megölel engem." Ezek azért elég érzékletes (ésfélreérthetetlen) képek ahhoz, hogy ne az egyház (illetve az ószövetségi nép) és a Megváltó kapcsolatát lássuk benne. Persze - mondjuk - Origenész, az egyik ókori egyházatya szemével - aki képes volt magát kasztráltatni, nehogy képes legyen "bűnbe esni", akár így is lehet látni, és próbálják is így láttatni a mai napig.

szer. márc. 25, 2009 9:17 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Lehet, hogy tulajdonítanak ilyen jelentést is neki, de - úgy tudom - eredetileg az élet megújulásával, illetve a termékenységgel kapcsolatos népszokás. Ebben már csak azért is lehet valami, mert a magyar népköltészet szimbolikájában a "megázás", a "víz", az "eső" a legkevésbé sem jámbor gondolatok kifejezője. Az a kislány, akinek "megázott a szoknyája", pásztoróra után van. De nem kell még víz sem, elég a "harmat" is, ami az "ibolya tövére" száll le. :)

Az is az eredetileg pogány tartalomra utal, hogy bár kétnapos ünnep a Húsvét, a hétfőnek semmilyen bibliai jelentősége nincs. Ezt a napot valamikor csak úgy hozzácsaphatták a vasárnaphoz.

szer. márc. 25, 2009 5:37 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

la Mer írta:
Egyetlen megkötés van: azt a Húsvétot ünnepeljék, amelyiket mi a templomban szoktuk. Krisztus feltámadásáról, a keresztelésről szóljon.

Ez bizony nehéz feladat, mivel a locsolkodás szokásának az égvilágon semmi köze a keresztyén húsvét lényegéhez. Úgy is mondhatnám: a "keresztyén locsolóvers" megnevezés egy hibátlan oximoron.

Szóval meglévő ilyen verset aligha találni, marad tehát a költés, ami neked már sikerült. De hát ehhez szükségeltetik némi költői véna. Ezért én - sajnos - hiába is próbálkoznám. :(

szer. márc. 25, 2009 3:39 pm
Profil E-mail küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ]