Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: kedd okt. 17, 2017 7:56 pm

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Következő
Gondolatok az igehirdetésröl 
Szerző Üzenet
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
Ezután következik az, hogy egy új életet hoz létre.

Ugye, ebből azért nem akarod kirekeszteni az apákat?

Mert az új élet Isten munkája, amihez két eszközt használ...

hétf. máj. 07, 2007 4:11 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
És az íge? A 2Móz 20, 12?

Az anyához, a szülőhöz fűződő viszony a tisztelet és a szeretet "koordinátái" között teljesen helyénvaló és keresztyéni.

Lehet persze mást is, de az irodalom, művészet.

Szóval, nem kell túlhajtani, ahogy semmi mást sem. Egyébként is ez egy személyes ünnep, ki-ki a saját édesanyját ünnepli (vagy már csak emlékezik rá), nem amolyan absztrakt anyaság-ünnep, valamiféle termékenység-kultusz jegyében. (Bár lehet benne valami ilyesmi is, hiszen az ugyanolyan szülőt, az apát nem ünneplik, csak egynémely nyugati országban, s azt is inkább csak úgy "brahiból".)

hétf. máj. 07, 2007 3:49 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
De hát mit akarsz, ebben a prédikációban volt szó az anyákról is...?

hétf. máj. 07, 2007 3:26 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Kedves laMer,
rájöttem miről van (volt) szó, mert megtaláltam netlelkész reggeli beírását. Elég kitekert gondolkodásúnak kell lennie annak, aki úgy értelmezte a sírgyalázás elítélését, mint Kádár-apológiát. Nyilván az történt, hogy a lelkész egyszerűen a keresztyén értékrend alapján szólt valami ellen, ami valóban ocsmányság, akárki követte is el. (Amiről meg aligha alaptalan sejtésem, hogy a hatalom volt a megrendelő.)

hétf. máj. 07, 2007 2:59 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Kedves Admin, köszönöm a segítséget.

hétf. máj. 07, 2007 2:51 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
netlelkész írta:
Jobboldali keresztyén ember felháborodik rajta...

No meg hát az is, aki nem jobboldali, "csak" keresztyén.

hétf. máj. 07, 2007 2:41 pm
Profil E-mail küldése
Site Admin

Hozzászólás 
varjú írta:
Köszönöm, de megvárom az olvasható változatot, mert ezt nem tudom megnyitni.

A kérdésedre viszont nem tudok mit válaszolni, mert nem tudom, mit nem tudtam, amit egyébként tudnom kellett volna. (Tudom, hol találhatók a prédikációk, kivéve azokat, amelyek még nem kerültek fel.)

Kedves Varjú !

A prédikációt a következöképpen lehet meghallgatni:
A Sóly vagy Hajmáskér feliratra kell kattintani

vagy az Igehirdetés/Média Archivum menükre kattintva a legfelsö prédikációnál a kis kék hangszóróra kell kattintani.

Ha nem hallasz semmit, akkor nincs megfelelö plugin installálva a browseredhez. Ha leirod, hogy milyen hibaüzenetet kapsz a link megnyitásakor, megpróbálok segiteni.

hétf. máj. 07, 2007 2:34 pm
Profil E-mail küldése Honlap
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
Egy másik gondolatom is eszembe jutott az igehirdetésről. Hogy mi az, ami nekem nagyon hiányzott belőle. Az anyákról nem volt benne szó. Ahogy az egész református egyház mintha Máriával együtt ki szeretné radírozni az anyákat a térképről, meg a Bibliából is. Tudom, ez afféle átesés a ló túlsó oldalára a Mária-kultusszal szemben. De azért akkor se kéne ebből is politikai kérdést csinálni.

Úgyhogy jövőre Anyák napja alkalmából valami ide illő témát kérnék szépen... ;)

Az igehirdetés a magyar reformátusság (vagyis nemcsak a magyarországiak) számára az előre megadott igehelyek alapján történik. Ha az íge olyan, hogy végképp nincs kapcsolódása az Anyák napjához, nyilván a prédikáció sem szól róla. Nálunk a lelkész ilyenkor a hirdetések között köszönti az édesanyákat. Tegnap délutánra pedig kifejezetten anyáknapi zenés áhítatot szerveztünk. Szerintem nem maradhatott hiányérzete a gyülekezetünkbe tartozó édesanyáknak.

Egyébként sem Máriát, sem az anyaságot nem "radírozza ki" sehonnan sem a református egyház, csak nem dimenzionálja túl.

Inkább azt kéne észrevenni (a nagy kampányszerű ökumenizmus közepette is), van olyan felekezet, amelyik olyannyira túlhajtja, hogy már társmegváltóként szeretné látni Máriát. (Hiszen hogy néz az ki, hogy van Atya- meg Fiúisten, csak anyaisten nincs?)

hétf. máj. 07, 2007 2:27 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Köszönöm, de megvárom az olvasható változatot, mert ezt nem tudom megnyitni.

A kérdésedre viszont nem tudok mit válaszolni, mert nem tudom, mit nem tudtam, amit egyébként tudnom kellett volna. (Tudom, hol találhatók a prédikációk, kivéve azokat, amelyek még nem kerültek fel.)

hétf. máj. 07, 2007 2:10 pm
Profil E-mail küldése
Arany Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:

Egy másik gondolatom is eszembe jutott az igehirdetésről. Hogy mi az, ami nekem nagyon hiányzott belőle. Az anyákról nem volt benne szó. Ahogy az egész református egyház mintha Máriával együtt ki szeretné radírozni az anyákat a térképről, meg a Bibliából is. Tudom, ez afféle átesés a ló túlsó oldalára a Mária-kultusszal szemben. De azért akkor se kéne ebből is politikai kérdést csinálni.

Úgyhogy jövőre Anyák napja alkalmából valami ide illő témát kérnék szépen... ;)

Nem tudom, idén hogyan volt, de tavaly Anyák napja alkalmából a hajmáskéri gyerekek ünnepi műsorral köszöntötték az Édesanyákat, Nagymamákat istentisztelet után a templomban.

hétf. máj. 07, 2007 1:54 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
A szellemeskedés helyett akár meg is mondhattad volna, melyik igehirdetésről van szó, mert nem tudom.

Amúgy meg nem a "semmire" válaszoltam; a konkrét prédikáció ismeretének hiányában is van értelme. (Amit persze te is jól tudsz, legfeljebb a gondolat nem szimpatikus...)

hétf. máj. 07, 2007 1:49 pm
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
...hol másutt lehetne ezeket az indulatokat rendezni, mint Isten előtt, egy templomban. Pontosan ez az a hely, ami erre lett kitalálva.

:shock:

Az ökölvívóring meg nyilván Isten dicsőítésére...

Nem tudom milyen igehirdetésről van szó, és ki az az ellenség, akit a prédikáció védelmébe vesz, csak azt tudom, hogy ami ma aktualitás, az holnapra kihullik az idő rostáján.

hétf. máj. 07, 2007 8:29 am
Profil E-mail küldése
Arany Listatag

Hozzászólás 
Eljutott a híre, hogy néhányan fel voltak háborodva, hogy Kádár csontjait védtem. Pedig ez nem egészen így van...

Engem nem érdekel, hogy hová van temetve és van-e sírja egyáltalán. Ha sehová sem temették volna, hanem a kutyák eszik fel a csontjait, arra is tudnék Bibliai analógiát, de:

- feltörni egy sírt és meggyalázni a csontokat, nem része a keresztyén tanításnak, sőt a holtakkal már nem háborúzunk - van elég élő gazember is.

- ha már meg akarunk szabadulni a csontjaitól is, akkor fényes nappal kormányhatározattal és élő elvtrársai, valamint a magukat most annak mondók társaságában kell Kamcsatkára küldeni.

- nem sírtgyalázni! Igazságot szolgáltatni kell!!!!

- meg vagyok győződve róla, hogy csak posztkommunista - liberálbolsevik, "szárazlábú" összeesküvés áldozatai vagyunk.

- a Biblia ismer olyan népet, aki nem tiszteli az idegen halottakat, de az nem az Új Szövetség népe....

- szerintem egy gonosz rendszer elvtelen kiszolgálói voltak akik feltörték a sírt - akiket Kádár szocializmusa nem tanított meg az örök, emberi értékek tiszteletére.

Jobboldali keresztyén ember felháborodik rajta, akkor is, ha maga sem tartja Kádárt és bandáját a Kárpát medencén belül eltemethetőnek.

hétf. máj. 07, 2007 6:37 am
Profil Honlap
Arany Listatag

Hozzászólás 
Senkit nem akarok magamra haragítani, de sorsunk és "szerencsénk" Isten adománya. Komoly hívő emberek is használják ezeket a kifejezéseket, és nem mintha Isten munkáját akarnák kisebbíteni vele....

Számomra - viccesen - a véletlen: Isten inkognitóban. ;-)

Nem hinném, hogy ki kellene dobni a "szótárunkból" a sors, szerencse, véletlen, stb... szavakat; csupán nyilvánvalóvá kell tennünk, hogy e kifejezések mögött is (természerűen) a gondviselő Isten cselekvő akaratát értjük.

Csak nem látjuk az ok okozati viszonyokat...

... amúgy is csak utólag szoktuk.... :wink:

hétf. máj. 07, 2007 6:10 am
Profil Honlap
Platinum Listatag

Hozzászólás 
varjú írta:

1.)
Hát nem tudom... :? Hívő ember nem a "jó sors"-ban, a szerencsében, hanem Istenben bízik, ahogy az amerikaiak mondják: in God we trust.

2.)
Persze nem akarom én bántani a derék hadvezér költőt, de ebből látszik, hogy rossz nevelést kapott a jezsuita prímásérsek udvarában. Pedig a hős dédapa még evangéliumi hitű keresztyén volt... :wink:

[/quote]

Észrevételek:

1.)
Mintha sohasem hallottunk volna: "Segíts magadon, az Isten is megsegít."

2.)

Persze, hogy nem akarod bántani Zrinyit, csak éppenséggel packázol vele.
Mert Olyan jól esik, ugye ?

Imre

vas. máj. 06, 2007 11:04 pm
Profil E-mail küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Következő