Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: pén. nov. 17, 2017 10:02 pm

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 107 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
A Názáreti Jézus történetének kozmikus misztériuma 
Szerző Üzenet
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves Nyika!

Én csak azért forszíroztam a bizonyítékokat, mert te előzőleg ezt írtad:

Nyika írta:
Az Ószövetségben rengeteg olyan irat van, amely messze a királyság előtti időre nyúlik vissza. eredetiségük és ősiségük bizonyítható és bizonyított.

Én ezt megkérdőjelezem...
Véleményem szerint a babilóni fogság után készítették ezeket zsidó írástudók, hogy egy írott szent könyvük legyen végre a vallásos zsidóknak. Természetesen ebből adódóan az egésznek a hitelessége (pl. a Sínai szövetségkötés, stb.) bizony gyenge lábakon áll..., azaz mérget venni a leírtakra hát ... Hinni persze lehet és szabad benne...

Idézet:
ad2: Krisztus eljövetele után 8 évvel???

Az ószövetségi legendákban és a Jelenések Könyvében beharangott messiás születése (Krisztus-YHVH újreljövetele) 1999.08.11.-én történt a napfogyatkozással hatásfokozott kozmikus kereszt égisze alatt. Azóta az antik szanhedrin is újraalakult, lerakták a harmadik Templom alapkövét és szorgalmasan gyártják már a jövendőbeli Templom szertartási kellékeit, arany edényeit, stb.. Ugyan a "mennyei Jeruzsálem" nem Izrael területén, hanem a Bakonyban "landolt", de ez nem zavarja a misztériumokat nem kellően ismerő hívő tömegeket.

Üdv

Klaus

kedd júl. 17, 2007 12:55 pm
Profil E-mail küldése Honlap
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Klaus Matefi írta:
Én a bibliai vallásokat leginkább a misztériumuk kozmikus eredetének, etikai törvényeinek, előírásainak a tükrében, ill. a beígért és a beteljesedett ígéretek szemszögéből vizsgálom, hisz már javában a "végidőket" éljük, Krisztus újraeljövetele után közel nyolc évvel.

ad1: A vörös tehén hamvával összekevert keserű víz, a szombat megszentelésének oka és a kérődző nyúl esete hogyan függ össze bármilyen kozmikus misztériummal (apropó: nem válaszoltad meg a találós kérdéseimet :-)...pedig ezek segítenének a Biblia megismerésében)

ad2: Krisztus eljövetele után 8 évvel???

Üdv:
Nyika

kedd júl. 17, 2007 11:17 am
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Kedves Matefi!

A te általad felvetett kritériumok alapján azt sem lehetne "bizonyítani", hogy a Biblia Kr.2. II. század előtt létezett. A jamnei zsinaton ugyanis Kr.u. 100-ban az összes létező kéziratot megsemmisítették a mazoréták (akik az egységes, alápontozott iratot létrehozták). A fennmaradt legkorábbi szövegtanúk a Holt-tengeri tekercsek kb. Kr.e. II. századiak. Korábbról egyetlen egy írásos szövegtanú sem létezik.

ergo: a te általad hozott elv alapján Kr.e. II. sz előtti biblia létezése csak hipotézis. Így a babiloni fogság alatti keletkezés is.

Ok...nem bánom...nincs tovább miről vitatkozni. Vagy van más bizonyítási elv is?

Üdv:
Nyika

kedd júl. 17, 2007 11:12 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves la Mel!

Idézet:
Nem tudom, melyik kereszténységről beszélsz, de hogy nem az enyémről, az biztos.

Mint ahogy korábban már írtam, hívő katolikus családból származom, így valószínű, hogy leginkább a katolicizmus lebeg előttem példaként. Ez nálam emberi gyarlóság számba megy...

Idézet:
Én ismerem azokat az érveket, amiket te hozol fel, ha a csillagászati vonásait nem is ismerem annyira részletesen. Kívülről valóban ilyennek látszik a kereszténység. Ateista szemmel. Értelmetlen, vesztes dolognak.

Nem vagyok ateista, annak ellenére, hogy a jelenlegi vallások elképzeléseivel nem értek teljesen egyet. Még csak értelmetlen dolognak se tartok egyetlen egy vallást se, hisz az embereknek szükségük van hitre, a napi nehézségek leküzdése érdekében. Egy vallás keletkezésének, eredetének, céljának a kutatása természetesen felvethet kényes kérdéseket, mint pl. az Ó- és Újszövetség kapcsolata, stb..
Én a bibliai vallásokat leginkább a misztériumuk kozmikus eredetének, etikai törvényeinek, előírásainak a tükrében, ill. a beígért és a beteljesedett ígéretek szemszögéből vizsgálom, hisz már javában a "végidőket" éljük, Krisztus újraeljövetele után közel nyolc évvel.

Üdv

Klaus

kedd júl. 17, 2007 10:41 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves Nyika!

Idézet:
Ne haragudj, de e téren nem bizonyulsz annyira tájékozottnak, mint amennyire saját szakterületeden.

Az Ószövetségben rengeteg olyan irat van, amely messze a királyság előtti időre nyúlik vissza. eredetiségük és ősiségük bizonyítható és bizonyított. Igaz, a királyság idején kezdték összegyűjteni őket: az ÓSZ első gerince akkor állt össze. A fogság idején csak egy bizonyos áramlat (az ú.n. papi mozgalom) hozta létre a saját "Ószövetségét", de ő is nagyrészt gyűjtőmunkából.

Elnézést kérek ha a "tájékozatlanságomból" kifolyólag megkérdőjeleztem az ószövetségi könyvek keletkezésének az idejét, de legjobb tudomásom szerint semmi bizonyíték, semmi fennmaradt írás nem támasztja alá ezeknek a babilóni fogság előtti időkben való létezését. Meglévő és bizonyított dokumentumok nélkül, pedig csak hipotézisről tehetünk ezzel kapcsolatosan említést...
Ha tévednék ebben, kérlek add meg légyszíves a pontos, ellenőrizhető forrást (link), helyet, hogy hol őrzik az általad említett korábbi iratokat, milyen vizsgálat alapján datálták őket, stb. Szóval engemet nem az érdekel, hogy le van írva valahol, hogy korábban már voltak..., hanem a meglévő bizonyíték. A kutató csak erre tud alapozni, elmondások, ígéretek értéktelenek kutatási szempontból.

Idézet:
Az az elmélet, miszerint a fogság ideje alatt írták volna az ÓSZ-t, csak tiszavirág életű volt: mára már minden tudós elveti. A ÓSZ tarkasága, egyenetlenségei, az említett ellentétei és ellentmondásai csak azzal magyarázható, hogy a mű kialakulása több száz éven át keletkezett, több generáció és több teológiai gondolkodásmód gyümölcse. Vagy az általad említett írástudók skizofrének voltak.

Én inkább a fogság utáni időkre tenném a keletkezésüket.

Idézet:
Az "Áldás" szót úgy értelmezed, mint a korabeli zsidók: ezért nem ismered fel Krisztust Very Happy Mint már mondtam, már az ÓSZ-en belül is vannak olyan eszmék - főképp a királyság utáni időkből, amikor is az "Áldás" szó a hármas gazdagság felfogásától (gazdagság javakban, életévekben, fiúgyermekekben) elszakad, és az eredeti helyére, a Felkent Király személyéhez kötődve kerül. Kérlek, olvasd el a teljes írást...vagy legalábba prófétákat. Elszórt mozaikdarabokból nem lehet kirakni egy épkézláb képet.

Nem érdemes szavakon lovagolnunk, hisz egy szónak több értelme is lehet, és rádásul sok szempontból nézőpont kérdése, hisz vannak események, melyek az egyiknek áldás, a másiknak átok...

Idézet:
Krisztus feltámadt...én talákoztam Vele...és még sokan mások, akik testvéreim Őbenne. A holtak csak később ámadnak fel...de ez is benne van a Szentírásban.

Értelek. Annyi biztos, hogy a hit az erőt és útmutatást ad! Csak egy kérdésem lenne, hogy ha mondjuk buddhistának születtél volna és Tibetben élnél, ugyanezt mondanád akkor is?
Te mikorra teszed a "holtak feltámadását" és mit értesz ez alatt?

Üdv

Klaus

kedd júl. 17, 2007 10:24 am
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Kedves la Mer!

Teljesen egyetértek veled. Krisztus "megtestesülése", emberré válása pont ezt jelenti, amit leírtál.

Kérdésedre válaszolva: az ÚSZ-en belül is van fejlődés, csak - mivel csupán kb. 40 év gyümölcse - jóval kisebb fokú, mint az ÓSZ-ben. Mi most ezt így kaptuk, mint egy lezárt szent írott hagyományt, ám az értelmezése az minden idők feladata. A megértésében, értelmezésében pedig mindig vannak újdonságok. Nem másért, mivel az írott ige az ÉLő Igének, a köztünk Élő megelevenítő Úrral egyesült életnek zsinórmértéke. Az életet pedig nem lehet beskatulyázni.

Üdv:
Nyika

kedd júl. 17, 2007 9:09 am
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Üdv Matefi!

Ne haragudj, de e téren nem bizonyulsz annyira tájékozottnak, mint amennyire saját szakterületeden.

Az Ószövetségben rengeteg olyan irat van, amely messze a királyság előtti időre nyúlik vissza. eredetiségük és ősiségük bizonyítható és bizonyított. Igaz, a királyság idején kezdték összegyűjteni őket: az ÓSZ első gerince akkor állt össze. A fogság idején csak egy bizonyos áramlat (az ú.n. papi mozgalom) hozta létre a saját "Ószövetségét", de ő is nagyrészt gyűjtőmunkából.

Az az elmélet, miszerint a fogság ideje alatt írták volna az ÓSZ-t, csak tiszavirág életű volt: mára már minden tudós elveti. A ÓSZ tarkasága, egyenetlenségei, az említett ellentétei és ellentmondásai csak azzal magyarázható, hogy a mű kialakulása több száz éven át keletkezett, több generáció és több teológiai gondolkodásmód gyümölcse. Vagy az általad említett írástudók skizofrének voltak.

Az "Áldás" szót úgy értelmezed, mint a korabeli zsidók: ezért nem ismered fel Krisztust :D Mint már mondtam, már az ÓSZ-en belül is vannak olyan eszmék - főképp a királyság utáni időkből, amikor is az "Áldás" szó a hármas gazdagság felfogásától (gazdagság javakban, életévekben, fiúgyermekekben) elszakad, és az eredeti helyére, a Felkent Király személyéhez kötődve kerül. Kérlek, olvasd el a teljes írást...vagy legalábba prófétákat. Elszórt mozaikdarabokból nem lehet kirakni egy épkézláb képet.

Krisztus feltámadt...én talákoztam Vele...és még sokan mások, akik testvéreim Őbenne. A holtak csak később ámadnak fel...de ez is benne van a Szentírásban.

Üdv neked!
Nyika

kedd júl. 17, 2007 9:04 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves la Mer!

Meg van az alapos ok a feltételezésre, hogy a kereszténységet tulajdonképpen egy átmeneti vallásnak hívták életre. Eleve a korabeli erőszakos terjesztése már elgondolkodtatásra kellene ösztönözze az embert. A gyanú abból adódik, hogy azt a messiást váratták a kereszténységgel is, melyet korábban az Ószövetség zsidó írástudói az ószövetségben hívőknek vázoltak fel a "végidőkre", azaz napjainkra. Ez a messiás fogja a vallásos zsidóságnak előrejelzett ígéreteket (jólét, gazdagság, hatalom, ...) realizálni rövid időn belül. Ez a messiás YHVH-Krisztus inkarnációja (a legnegatívabb hatású kozmikus kereszt szelleme), és csak annyi köze van az Újszövetség Jézusához kozmikus szempontból, hogy amíg Jézus öt égitest együttállásának az égisze alatt jött a világra (megszületett a JÓ), addig az 1999.08.11.-én született zsidók messiása ugyanazon égitestek által realizált kozmikus kereszt szellemi hatásaként látta meg a napvilágot napfogyatkozás kíséretében, ami az ősi asztrológia szabályai szerint a lehető legnegatívabb konstelláció volt évezredek óta. A keresztények erre a személyre úgy vártak, mint "Jézus második eljövetelére", de mint írtam, a Názáreti Jézussal kapcsolatosan csak ellentéteként jöhet szóba, mint a Yin meg a Yang.

Véletlen lenne-e az a jóslat, ami szerint XVI. Benedek pápa az utólsó, vagy utólsó előtti pápa?

Mit ígért az Újszövetség a jelenlegi "végidőkre"? Tudtommal semmi jót a keresztények számára:

Idézet:
Jelenések könyve
12,5 Az asszony fiúgyermeket szült, aki vasvesszővel legeltet minden népet. A gyermek elragadtatott az Istenhez, az ő trónusához,
19,15 Szájából éles kard jött ki, hogy megverje vele a népeket: mert ő vasvesszővel fogja pásztorolni őket, és fogja taposni a mindenható Isten búsult haragjának borsajtóját.

Közel 2000 évig rettegtek a hívő kereszények a "végidőkre" beígért Ítélettől, amit bizony a Jelenések könyve igyekezett hatásosan felvázolni negatív értelemben. Egy globalizált világ, totál-kontroll van kialakulóban, ami a népeknek és a személyeknek a szabadságát radikálisan korlátozni fogja.

Mit ígért az Ószövetség, a benne hívőknek? A vallási ígéretek realizálódását.

Természetesen születhetnének évenként messiások, de ennek valójában csak akkor van kimutatható eredménye, jelentősége, ha tevékeny hívő tömegek és vallási vezetők állnak mögötte, előre egyengetve az utat a közelgő fellépéséhez:

Idézet:
http://www.zsido.com/rebbe/rebbe1.htm
http://www.zsido.com/magazines/egyseg/e ... _rebbe.htm (korábban)
35. SZÁM - 1998. augusztus/5758 Elul -
Fény az alagút végén
A végső megváltás nem a távoli jövő álma, hanem közeli valóság.
(A Rebbe)
Amikor 1951-ben a Rebbe átvette a lubavicsi mozgalom vezetését, kijelentette, hogy az emberi történelem végtelen folyama végre meghozta gyümölcsét.
Ez a nemzedék lesz a számüzetés utolsó nemzedéke és a megváltás első nemzedéke - mondta - a személyes és az egyetemes megváltásé, amely a társadalom tökéletesedéséhez és egy olyan világ megvalósulásához vezet, melyet megtölt az Örökkévaló ismerete. Most már minden rajtunk múlik.

Még annyit azért megemlítenék, hogy Marduk=Amun=YHVH=Zeusz=Jupiter=Krisztus=stb. ...

Üdv

Klaus

kedd júl. 17, 2007 8:45 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
Ha az Ószövetségen belül volt ilyen fejlődés, akkor elképzelhető, hogy az Újszövetség is "elavult" lesz valamikor? Netán már most is az?

Kedves la Mel!

Szerintem a globalizálódó világnak szüksége van egy egységes hitre, vallásra, mely teljesen új alapokra kell, hogy felépüljön.

Egy elgondolkoztató gondolatmenet:

Idézet:
http://epa.oszk.hu/00000/00022/00535/16675.htm
Nyugat · / · 1932 · / · 1932. 8. szám
Lakatos László: Egy gyermek játszik
Részlet egy készülõ önéletrajzból
Mert nincs kiválasztott nép és nincs kiválasztott törzs és nincs kiválasztott ember. Nincs kiválasztott nép és nincs kiválasztott ember. Minden nép kiválasztott nép és minden ember kiválasztott ember, kiválasztott azért, mert nép és kiválasztott, mert ember. Mindnyájan egyformák vagyunk, valamennyien egyformák Istenben és a földön és egyformák az életben és a halálban, egyformák a munkában és az ünnepben. Nincsenek kiválasztott népek és nincsenek kiválasztott emberek és ha e pillanatban talán mégis kiválasztott vagyok, azért vagyok kiválasztott, mert tudom, hogy nem vagyok kiválasztott. Tudom, hogy nincs kiválasztott nép és nincs kiválasztott ember. Én, ki belõle való vagyok, tudom, hogy nincs kiválasztott nép. Nincs, nincs, nincs kiválasztott nép e földön, ahol minden nép kiválasztott. Minden, minden, minden nép kiválasztott nép.

Üdv

Klaus

hétf. júl. 16, 2007 9:50 pm
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves Nyika!

Nyika írta:
Az a tény, hogy vannak benne etikailag - az Ószövetségen belül is - ellentétes, ellentmondásos tanításaok azért van, mert sz ÓSZ hosszú évezredeken keresztül jött létre. Több nemzedék több tagjának vallási tapasztalata csapódott le benne, ráadásul Isten Önkijelentését, üdvtörténetét mindig az adott korban az adott kihívásoknak megfelelően értelmezték újra és újra. Ennek eredménye egy sor valóban ellentmondásos, ellentétes tanítás. De nekünk nem e tanításokat kell figyelembe venni (melyikünk fog megitatni feleségével vörös tehén hamvából készült keserűvizet, ha igazmondásra akarja bírni - elmondva a megfelelő átokszöveget???) - hanem azt a tényt, ahogy Isten önmagát kijelentve elvezette az emberiséget az Áldást elhozó Krisztusig. Számunkra a Sztírás NEM etikai előírások összessége! Tanúságtétel Isten Önkijelentéséről, aki MOST akar életed Áldást/Életet adó része lenni.

Az ószövetségi legendákat a babilóni fogság után írták és szerkesztették zsidó írástudók. Előtte semmi nyomuk nem volt, nem bizonyítható, hogy léteztek volna. Közel 800 év távlatából felidézni és hitelesen leírni a Mózesnek tulajdonított történeteket, eszmefuttatásokat, kapott tanításokat, törvényeket, stb. bizony nehéz hiteltérdemlően elfogadtatni...

Az "áldáshozó Krisztushoz" napjainkban értünk el, ahogyan azt a Jelenések könyve és az ószövetségi legendák is megjósolták. Kérdezem én, hogy kinek és milyen áldást hozott Krisztus újraeljövetele és a beharangozott "végidők"?

A nemzetek teljesen el vannak adósítva, még az ükunokáink se tudnák visszatörleszteni ezt a felhalmozott adósságtömeget és ez csak növekedni fog... A holtak feltámadásáról nem tudok, hogy megtörtént volna. Esetleg valami bíztatással lepjél meg minket a jövőre nézve...

Nyika írta:
Bizony, hogy van fejlődés az ÓSZ-en belül! Pont a példák, amiket leírták mutatják azt, hogy volt idő, amikor az Ókori "Szent Háború" eszményének "szemüvegén" keresztül olvasták azt a tényt, hogy Isten az adott Földet választott népének adja. Sok idő telt el a fogság alatti és utáni prófétákig (Ezékiel, Deutero és Trito Ézsaiés /Ézs 40-44 és Ézs 56-66; stb.), amikor e választott szerep a Földdel missziós (!!!) jelleget ölt fel.

A vallásos zsidó források "kiválasztott népről " tesznek említést... Legjobb tudomásom szerint az újszövetségi elképzelések szerint a keresztények lettek a "választottak", az újszövetségi tanítások és törvények jegyében:

Idézet:
http://www.katolikus.hu/zsinat/zs_09.html
A II. Vatikáni Zsinat NOSTRA AETATE
kezdetű nyilatkozata az Egyház és a nem keresztény vallások kapcsolatáról
(A zsidók)
Az Egyház ugyan Isten új népe, a zsidókat mégsem lehet úgy tekinteni, mintha ez következne a Szentírásból, hogy Isten a zsidókat elvetette magától vagy átkozottak volnának. Ezért mindenki ügyeljen arra, hogy sem a hitoktatásban, sem Isten igéjének hirdetésében ne tanítsanak semmi olyat, ami nem egyeztethető össze az evangéliumi igazsággal és Krisztus szellemével.

Sőt a Názáreti Jézus még azt is közölte az Újszövetség szerint a vallásos zsidókkal, hogy:

Idézet:
Máté evangéliuma
21,43. Annakokáért mondom néktek, hogy elvétetik tõletek az Istennek országa, és oly népnek adatik, a mely megtermi annak gyümölcsét.

Üdv

Klaus

hétf. júl. 16, 2007 9:42 pm
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Üdv mindenkinek! Üdv, Matefi!

A kora kereszténység e bizonyos kör közepének látta Krisztust: így látom én is. Íme Krisztus Jézus kozmikus misztériuma a St. Apollinarisz bazilika apszisában (ahol a kék kör a Kozmosz, a benne lévő kereszt Krisztus Jézus):

Kép

(Forrás: http://www.udel.edu/ArtHistory/nees/209/images/9-07.jpg A jelenet egyébként, Szt Apollinarisz alakja fölött, ha jól megfigyelitek, Jézus megdicsőülését mutataja, amikor a három apostol előtt megmutatta isteni dicsőségét).

Még egyszer leírom: az Ószövetség nincs ellentétben az Újszövetséggel. Az aranyszál, az Áldás aranyszála Krisztusig következetes.
Az a tény, hogy vannak benne etikailag - az Ószövetségen belül is - ellentétes, ellentmondásos tanításaok azért van, mert sz ÓSZ hosszú évezredeken keresztül jött létre. Több nemzedék több tagjának vallási tapasztalata csapódott le benne, ráadásul Isten Önkijelentését, üdvtörténetét mindig az adott korban az adott kihívásoknak megfelelően értelmezték újra és újra. Ennek eredménye egy sor valóban ellentmondásos, ellentétes tanítás. De nekünk nem e tanításokat kell figyelembe venni (melyikünk fog megitatni feleségével vörös tehén hamvából készült keserűvizet, ha igazmondásra akarja bírni - elmondva a megfelelő átokszöveget???) - hanem azt a tényt, ahogy Isten önmagát kijelentve elvezette az emberiséget az Áldást elhozó Krisztusig. Számunkra a Sztírás NEM etikai előírások összessége! Tanúságtétel Isten Önkijelentéséről, aki MOST akar életed Áldást/Életet adó része lenni.

Bizony, hogy van fejlődés az ÓSZ-en belül! Pont a példák, amiket leírták mutatják azt, hogy volt idő, amikor az Ókori "Szent Háború" eszményének "szemüvegén" keresztül olvasták azt a tényt, hogy Isten az adott Földet választott népének adja. Sok idő telt el a fogság alatti és utáni prófétákig (Ezékiel, Deutero és Trito Ézsaiés /Ézs 40-44 és Ézs 56-66; stb.), amikor e választott szerep a Földdel missziós (!!!) jelleget ölt fel.

Volt idő, amikor - a többi ókori néphez hasonlóan - az istenség elleni bűnt halállal kellett megtorolni...amíg meg nem értették ezt: "Ezt mondd nekik: Életemre mondom - így szól az én Uram, az Úr -, hogy nem kívánom a bűnös ember halálát, hanem azt, hogy a bűnös megtérjen útjáról, és éljen." (Ezékiel 33,11 és párhuzamos részek). Volt idő, amikor Isten "büntetést" igért a nép hűtlenségéért - amíg meg nem értették azt, amit Hóseás ír a 11. fejezetben.

Van benne fejlődés, hál' Istennek, hogy van. Ez azt jelenti ugyanis, hogy Isten valóban emberként bánik velünk, és nem autómataként kezel minket, akikbe mintegy "beledobja a tudás-zsetont", és "belénkrúg, ha nem jön ki rajtunk az engedelmesség-Cola".

A fejlődéssel kapcsolatban két kedvenc példakérdésem (egyben beugratós :D ): Hány állatot vitt be Noé a bárkába? Miért is kell megszentelni a hetedik napot? Továbbá a nyúl kérődző-e, vagy sem?

Üdv mndenkinek:
Nyika

hétf. júl. 16, 2007 6:29 pm
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves Nyika!

Nyika írta:
A Krisztussal és a Kozmosszal, kozmikus jelenséggel való kapcsolatot én is aláírom, sőt, egyértelműnek tartom. Megyőződésem e téren annyival különbözik Matefi meggyőződésétől, hogy én Krisztus Jézust tartom a Kozmosz Urának, s nem fordítva. Minden tavasz, minen teremtett világ-béli csoda Isten Áldásának a műve. Akkor is így van ez, ha az ember bűne belerondított a természetbe.

Valószínűnek tartom, hogy az általad elolvasott cikkeimet tévesen értelmezted. Én hiszek egy folyamatosan változó szellemi váló létében, aminek csak a része az általad említett "Krisztus Jézus, ill. Jézus Krisztus", mint kozmikus aspektus, vagy időintervallum. Az Istent nem lehet csak jónak, vagy csak rossznak beállítani. Isten az összes létező hatás forrása. Ez a folyamatosan változó szellemi való minden pillanatban inkarnálódik a Földön, tehát mindannyian testet öltött "isteni sugallatok" vagyunk ugyanúgy, mint a Názáreti Jézus, vagy a zsidók által várt és már megszületett Immánuel. Nem a testünkre értem, hanem a lelkünkre. A körnek 360°-a van, Jézus pedig csak egy fokon belül helyezkedik el, ugyanúgy mint Krisztus.

Nyika írta:
Az Ószövetség nem ellentétes az Újszövetséggel (ahogy a mag sem ellentétes a fával). Jézus Krisztus az Ószövetségi Áldás-ígéret beteljesítője (Áldás, mint az Élet bősége). Ez az az aranyszál, amelyre fel van fűzve az Ószövetség minden könyve, s ez az, amely mindvégig következetes az egész ÓSZ során.

Amennyiben az etikai tanítások, törvények (halacha - 613 Mizwot - 248 törvény/365 tiltás) homlokegyenest ellenkezőek az újszövetségi etikai tanításokkal, törvényekkel, hogyan mondhatja valaki azt, hogy nem ellentétes? Néhány szemléletes példa:

Idézet:
Mózes V. Deuteronomium, héber: Devarim - דברים
15,6 Mert az Úr, a te Istened megáld téged, a miképen megmondotta néked; és sok népnek adsz zálogos kölcsönt, te pedig nem kérsz kölcsönt, és sok népen fogsz uralkodni, és te rajtad nem uralkodnak.

23,20 Az idegentől vehetsz kamatot, de a te atyádfiától ne végy kamatot, hogy megáldjon téged az Úr, a te Istened mindenben, a mire kinyújtod kezedet, azon a földön, a melyre bemégy, hogy bírjad azt.

Mózes III. Levitikus, héber: Vajikra - ויקרא
24,20 Törést törésért, szemet szemért, fogat fogért; a milyen sérelmet ő ejtett máson, olyan ejtessék rajta is.

Mózes V.
19,21 Ne szánakozz rajta! Életet életért, szemet szemért, fogat fogért, kezet kézért, lábat lábért!

Ezzel szemben éppen az ellenkezőjét tanítja az Újszövetség:

Idézet:
Lukács evangálium
6,35 Hanem szeressétek ellenségeiteket, és jól tegyetek, és adjatok kölcsönt, semmit érte nem várván; és a ti jutalmatok sok lesz, és ama magasságos Istennek fiai lesztek: mert ő jóltévő a háládatlanokkal és gonoszokkal.

"Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel!"

Található-e az Újszövetségben ehhez hasonló tömegmészárlásra, gyilkosságra való felhívás:

Idézet:
Mózes V.
13,16 irgalom nélkül hányd kardélre annak a városnak a lakóit, és irtsd ki minden benne levővel együtt, még az állatokat is hányd kardélre!

20,10 Ha egy város ostromára készülsz, szólítsd fel azt békés megadásra.
20,11 Ha békés megadással válaszol, és megnyitja előtted kapuit, akkor legyen az egész benne lakó nép adófizető szolgáddá.
20,12 De ha nem fogadja el a békét, hanem harcra kel veled, akkor zárd körül!
20,13 És ha kezedbe adja Istened, az Úr, akkor hányd kardélre a benne levő férfiakat mind.
20,14 De a nőket, a gyermekeket, az állatokat és mindazt a zsákmányt, ami a városban van, vedd birtokodba, és élvezd az ellenségtől elvett zsákmányt, amit neked adott Istened, az Úr.
20,15 Így bánj mindazokkal a városokkal, amelyek igen messze esnek tőled, és nem az itt levő népek városai közül valók.
20,16 De az itt lakó népek városaiban, amelyeket Istened, az Úr ad neked örökségül, ne hagyj életben egy lelket sem!

Ő lenne az újszövetségi szeretet és a megbocsátás Istene is?

Nyika írta:
Egyébként az Ószövetség Izrael hitének fejlődését is elénk tárja: a kezdeti - bizony pogány, sokszor visszataszító, ellentmondásos felfogásoktól hogyan tisztúlt meg addig, amíg felkészült az Áldásthozó eljövetelére.

A zsidó vallási törvények (halacha) nem változtak a keletkezésük óta semmit és minden törvényi előírás kötelező érvényű minden időben az összes hívő számára:

Idézet:
http://www.zsido.com/books/donin/donin1 ... alacha.htm
HÁLÁCHÁ: A ZSIDÓ ÚT
HAYIM HALEVY DONIN
A háláchá a zsidó törvény általános megnevezése: magában foglalja a mértékadó végsõ döntéseket éppúgy, mint a legspecifikusabb kérdéseket. Mindenekelõtt az Írott és a Szóbeli Tórában szereplõ bibliai jogszabályokkal és parancsolatokkal foglalkozik, ezenkívül a rabbinikus törvénykezéssel és jogalkotással, beleértve a vallási bírósági döntéseket, amelyeket az idõk folyamán a nagy rabbinikus tudósok responsumok és kommentárok formájába öntöttek. Mindez mérvadó alappal és törvényi precedensekkel szolgál a vallási törvénykezés folyamatos mûködéséhez. A "háláchá" szó azt jelenti: "járt út". A háláchá nem elmélet, hanem gyakorlat. A háláchá nem filozófia, hanem jog. Bár a hit alapján fejlõdött ki, a hangsúlyt a cselekvésre helyezi. A háláchá a parancsolatok - micvot (micvák) - minden helyzetnek és körülménynek megfelelõ alkalmazásával foglalkozik. (A bibliai eredetû micvák megváltoztathatatlanok. A rabbinikus eredetûek bizonyos körülmények és feltételek között módosíthatók tekintélyes és erre felhatalmazott rabbik által.) A háláchá elkötelezett magatartást kíván. Az etikai kötelességekkel és a vallási engedelmességgel foglalkozik.

Mint zsidó jogrendszer a háláchá felöleli az élet minden aspektusát és viszonylatát, az ember és ember közötti kapcsolatokat éppúgy, mint az ember és Isten közöttieket.

A teljességgel és szigorúan az elõírások szerint megtartott zsidó vallás maga az élet, az egész élet értéktára.

Ez hát az a vallási hagyomány, amelyet a zsidóság örökül kapott. Ezért beszéltek és küzdöttek Izrael prófétái egyforma szenvedéllyel a társadalmi igazságért, a szegénység megszüntetéséért és ugyanakkor a szombat megszenteléséért, a bálványimádás felszámolásáért. Valóban, minden, a judaizmussal foglalkozó könyv hangsúlyozza, hogy a judaizmus életmód: hogy cselekvés, nem csupán hit.

A judaizmus elméleti igazságai és a bennük foglalt értékek nem sokat érnek, ha nem alkalmazzuk õket az életben. Ezt a háláchá segítségével tehetjük meg. A háláchá ad útmutatást arra, hogyan kell konkretizálni az elméletet, az elveket, a hitet.

A háláchá a zsidó életforma biztosításának és fenntartásának zsidó módja. Ha semmibe vesszük vagy megtagadjuk a háláchát, lassan az életforma is eltûnik, s ezzel a judaizmus jellegzetes és becses értékeit elnyeli a sötétség. Persze nem egyik pillanatról a másikra, de egy-két generáción belül megtörténhet. Ez az asszimiláció néven ismert folyamat.

http://www.zsido.com/books/donin/donin1 ... acha_2.htm
A PARANCSOLATOK ÉRTELME
HAYIM HALEVY DONIN
A parancsolatok okaival és értelmével (tááméj hámicvot) Izrael sok nagy tudósa és rabbija foglalkozott. Hatalmas irodalom született, amelyben magyarázatot keresnek a Tóra törvényeinek és a zsidó történelem során kialakult számtalan szabálynak és szokásnak az okaira. Maga a Tóra nem indokolja meg különösebben a parancsolatok többségét. Nem egy korai és késõbbi tekintély kifejtette véleményét, de ezeknek a nézeteit nem szükségszerûen fogadták el helyesnek vagy érvényesnek. Lehetett a legnagyobb rabbi és tudós, akinek magyarázatai és indokolásai a legtöbbet nyomtak a latban: ebben a témában mit sem számított a tekintély. A különbözõ korokban, különbözõ körülmények között élõ bölcsek gyakran különbözõ célokat, különbözõ okokat tulajdonítottak ugyanannak a törvénynek. A magyarázatoknak ez a változatossága semmit nem von le az illetõ törvény értékébõl, nem csökkenti érvényességét, csak további bizonyítékkal szolgál arra, hogy a Tóra valóban minden idõkre szóló törvény, "nemzedékeken keresztül, örökre szóló kinyilatkoztatás". A változó feltételek és körülmények ellenére mindig jelentést és érvényt hordoz azok számára, akik elmélyednek benne, és megpróbálják megérteni.

Az egyetlen ok, amiért a hívõ zsidóknak kivétel nélkül minden parancsolatot be kell tartaniuk - hiszen a parancsolatok osztályozási rendszere nem rangsor -, az, hogy ezek Isten akaratát tükrözik. Mint Isten engedelmes szolgái kötelesek ezt végrehajtani.

http://www.zsido.com/zstsz06/04hetlevelezo.htm
Zsidó Tudományok Szabadegyeteme
Az autentikus zsidó tudományok központja
A téli szemeszter: 2004. szeptember-december
Milyen lesz a feltámadás kora?
A lubavicsi rebbe, Menáchem Mendel Schneerson rabbi írásai alapján

Melyik életünkbe térünk majd vissza?
Egy érdekes kérdés merül fel a reinkarnációban való hit következménye­kép­pen. A zsidó hit szerint egy léleknek addig kell vissza-visszatérnie a földre, amíg nem teljesíti mind a 613 parancsolatot. A micvák finomítják, és emelkedettebbé teszik a lelket. Annak érdekében, hogy a lélek tökéletessé váljon, annyiszor és annyi testben kell visszatérnie, amennyi csak szükséges az összes micva teljesítéséhez.

Üdv

Klaus

hétf. júl. 16, 2007 3:54 pm
Ezüst Listatag

Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

A Krisztussal és a Kozmosszal, kozmikus jelenséggel való kapcsolatot én is aláírom, sőt, egyértelműnek tartom. Megyőződésem e téren annyival különbözik Matefi meggyőződésétől, hogy én Krisztus Jézust tartom a Kozmosz Urának, s nem fordítva. Minden tavasz, minen teremtett világ-béli csoda Isten Áldásának a műve. Akkor is így van ez, ha az ember bűne belerondított a természetbe.

Az Ószövetség nem ellentétes az Újszövetséggel (ahogy a mag sem ellentétes a fával). Jézus Krisztus az Ószövetségi Áldás-ígéret beteljesítője (Áldás, mint az Élet bősége). Ez az az aranyszál, amelyre fel van fűzve az Ószövetség minden könyve, s ez az, amely mindvégig következetes az egész ÓSZ során.

Egyébként az Ószövetség Izrael hitének fejlődését is elénk tárja: a kezdeti - bizony pogány, sokszor visszataszító, ellentmondásos felfogásoktól hogyan tisztúlt meg addig, amíg felkészült az Áldásthozó eljövetelére. Gondoljunk bele: ha Ábrámnak úgy jelenik meg, hogy tőle származik majd minden ember megváltója, minden nemzet Ura, aki életét adva mindenkiért, bűneiket legyőzi, s feltámadva új életet ad nekik, melynek a halál sem szab határt...nos, valószínűleg Ábrám megfordult volna a másik oldalára, s mosolyogva tovább aludt volna ezzel: "de hülyeséget álmodtam".

Üdv mindenkinek!
Nyika

hétf. júl. 16, 2007 11:46 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves la Mer!

Megértelek, maradjon itt ha jónak látod. Ha esetleg "A betlehemi csillag" topicot is inkább ide tennéd, nyugodtan helyezd ide át, nem lesz harag.

Üdv

Klaus

vas. júl. 15, 2007 6:23 pm
Arany Listatag

Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

A "Tudomány és a Vallás" alfórum címe azt az érzést keltette fel bennem első pillanatban, hogy ezen a vallásos fórumon érdeklődést tanúsítanak a Bibliával kapcsolatos olyan ismeretekkel is, melyek nem kifejezetten a vallásos dogmákra épülnek, hanem pl. a misztériumok kozmikus kapcsolataira. Azt hiszem, hogy a Názáreti Jézus születésével, keresztrefeszítésével ill. a betlehemi csillaggal kapcsolatos dolgokat nem egy ateista fórumon kellene tárgyalnia az embernek, hanem vallásfórumokon.

Az általam idézett vallásos zsidó megjegyzéseket nem vehetik a keresztények tőlem rossz néven, hisz a Bibliában egy kötetbe van foglalva az Újszövetség és a az etikailag bizony ellentétes sugallatú Ószövetség is. A keresztények ugyanazt az Istent imádják, aki a Mózes V. könyvében bizony nem a szeretetre, megbocsátásra tanít, hanem éppen az ellenkezőjére. Egy kutatónak mind a kettőt figyelembe kell vennie, hisz a bibliai vallások szerint a kettő együtt alkot egy kerek-egészet.

Ha úgy érzitek, hogy ez a topic a "Pogányok udvara" alfórumra illik be, hát legyen...

Üdv

Mindenkinek!

Klaus

vas. júl. 15, 2007 4:44 pm
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 107 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő