Á l d á s ! B é k e s s é g !

Isten hozott a www.Istentisztelet.net fórumán

Pontos idő: szomb. dec. 16, 2017 12:19 am

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Következő
Gondolatok az igehirdetésröl 
Szerző Üzenet
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
(Hajmáskér, szeptember 31.)

A Tiszteletes úr nagyon szemléletesen írta le az emberi közösségek egyik rákfenéjét, amelyet Példabeszédek könyve másutt is érint, pl. a 26,20. és az azt követő versekben:
Ha a fa elfogy, kialuszik a tűz; ha nincs súsárló, megszűnik a háborgás.

A gond az, hogy súsárló mindig "kerül" valahonnan. Ők talán a kígyó tanítványai, aki néhány szóval meg tudta fertőzni, el tudta rontani Isten teremtett világát. És a súsárlókat nem lehet elzavarni, újratermelődnek.

Az első lépés valóban az, hogy magunkba nézünk.
A megoldást pedig Mező Ildikó lelkipásztor testvérem fogalmazta meg nagyon szépen: "Össze kell szeretni" a gyülekezetet. Képtelenség veszekedni az olyan emberrel, aki nem kiabál vissza, hanem szeretettel válaszol az acsarkodásra. A módszer kitartást igényel, de gyönyörűen működik, ahogy Mező István és Ildikó gyülekezetei is mutatják. 8)

kedd szept. 02, 2008 8:01 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
(Chat gyülekezet, Hollócsillag, július 20.)

Némelyeknek pedig, kik elbizakodtak magukban, hogy ők igazak, és a többieket semmibe sem vették, ezt a példázatot is mondá:
Két ember méne fel a templomba imádkozni; az egyik farizeus, és a másik vámszedő;.
A farizeus megállván, ily módon imádkozék magában: Isten! hálákat adok néked, hogy nem vagyok olyan, mint egyéb emberek, ragadozók, hamisak, paráznák, vagy mint ím e vámszedő is.
Bőjtölök kétszer egy héten; dézsmát adok mindenből, a mit szerzek.
A vámszedő pedig távol állván, még szemeit sem akarja vala az égre emelni, hanem veri vala mellét, mondván: Isten, légy irgalmas nékem bűnösnek!
Mondom néktek, ez megigazulva méne alá az ő házához, inkább hogynem amaz: mert valaki felmagasztalja magát, megaláztatik; és a ki megalázza magát, felmagasztaltatik.
(Luk. 18:9-14)

Hát, ez így leírva nagyon jól hangzik. Csak azt nem vesszük észre, hogy a farizeus is megigazulva méne haza az ő házába, mint ahogyan mi is egy hittel vett úrvacsora után...
És amikor a másik ember dolgairól beszélünk - mondjuk ki nyíltan, lesajnáljuk a jóra való igyekvését - akkor pontosan azt tesszük, mint a farizeus a példázatban.
És általában tévedünk, mint ahogyan a farizeus is tévedett.

Már a véleményalkotásunk is törvényszerűen téves. A végső szó, az ítélet pedig a Jóisten kezében van.

Ami engem illet: eszembe sem jut az örökélet, ha adok a hajléktalannak egy százast. Sőt, akkor sem, ha megvígasztalok egy szomorkodó embert. Belülről jön a késztetés, és elárad bennem a jóérzés, ha sikerül.

Elgondolkodtató kérdés: Ti melyik szerepet vállalnátok? A farizeusét vagy a vámszedőét, aki kitépte a kenyérrevalót az éhező kezéből?

hétf. júl. 21, 2008 6:42 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
János levelében is vírusokról van szó. Gondolatvírusokról. „Mert sok hitető jött el a világba, akik nem vallják, hogy Jézus Krisztus testben jött ez a hitető és az antikrisztus.” Ezekről az emberekről beszél János, akik tanítani jönnek, de nem azt a tiszta igazságot mondják el, ami az életre, örök életre vezet. Ha pedig nem az életre vezet, akkor a pusztulást, kárhozatot, szenvedést fogja magával hozni. Pontosan úgy, ahogyan egy fertőző beteg ember teszi egy nagyobb közösségben.

Három kérdés is felmerülhet ezek után. Az egyik, hogy hogyan védekezhetünk az ilyen gondolatvírusok ellen? „Aki nem ezt a tanítást viszi”- mondja János. És meg is magyarázza, hogy a tanítás egyszerű: „Jézus Krisztus testben jött el”, „szeressük egymást”, „Ez a szeretet pedig azt jelenti, hogy az ő parancsai szerint élünk: ez a parancs viszont az, amelyről kezdettől fogva hallottátok, hogy aszerint kell élnetek.” Aki nem ezt a tanítást viszi, azt ne engedjük be a házunkba. Ne fogadjunk el tőle semmilyen igazságot.

A második kérdés, hogy ha nem fogadjuk be a házunkba, és nem vállalunk vele közösséget, akkor mégis hogyan tudjuk szeretni? Mert az nem lehet kérdés, hogy szeretni kell mindenkit. Mi történik akkor, ha szeretetlenséggel vádolnak minket az ilyen kiközösítések miatt?

Erre én azt hiszem, az lehet a válaszunk, hogy ahogyan egy fertőző beteggel is lehet törődni, ápolni megfelelő óvintézkedések mellett, de akármennyire is rosszul esik neki, ha gumikesztyűben érünk hozzá, mégsem engedhetünk belőle, úgy egy a hitünkkel ellentétes nézeteket valló emberrel is létezik párbeszéd. Csiszolódhatunk mi is általa, és átadhatunk neki olyan ismereteket, amikről eddig nem tudott. Adhatunk neki szeretetet, olyasmit, amire szüksége lehet. De az ilyen ember nem követelheti magának a szeretet nevében, hogy az ő szava legyen a mértékadó a mi életünkre.

Szerintem itt nem egyszerűen hitetlen, vagy bűnös emberekről van szó, hanem olyan tanítókról, akik a hittel összeegyeztethetetlen dolgokat hírdetnek. Aki nem hiszi el, hogy Jézus eljött és meghalt, az visszautasítja a megváltást. Ha ezt a tant elfogadjuk, lemondunk az öröklétről.

Isten és a Szentlélek létezését, és Jézus megváltását axiómaként kell elfogadni, ahol értelmetlen a vita. Olyan ez, mintha annak akarnánk geometriát tanítani, aki visszautasítja a pont definícióját és létezését.

csüt. jún. 12, 2008 2:38 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
Chat-bibliaóra 2008.05.28. (hollócsillag)

(...) Mindent elfedez, mindent hisz, mindent remél, mindent eltűr. A szeretet soha el nem múlik.”
(...)
Tehát Pál nyomatékosan felhívja a figyelmünket, hogy nem gyermeki szeretetről beszél, amely megsértődik minden csúnya szónál, és ahol sok /love-os szivecske röpköd, hanem barátiról, vagy még inkább bajtársiról. Amely félelem és rettegés nélküli szeretet. Amely arra törekszik, hogy mindent megismerjen, mindenről tudomást szerezzen, semmi fölött ne hunyjon szemet, és ennek ellenére életük végéig társaknak tudja megőrizni az egymást szerető embereket.

Kedves la Mer!

Pál nyomatékosan felhívta arra a figyelmet, hogy a szeretet mindent elfedez és mindent eltűr.
Te ettől függetlenül megteheted (és meg is szoktad tenni), hogy "jól megmondod a tutit", és nem foglalkozol azzal a fájdalommal, amelyet a testvéreidnek okozol. De akkor ne hivatkozzál a szeretet himnuszára.

Ingola

csüt. máj. 29, 2008 7:31 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
...ha tökéletes bizonyíték alapján hinne csak mindenki, akkor...

...akkor tulajdonképpen senki sem hinne...

szer. ápr. 23, 2008 9:47 am
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Szerintem nagyon igazságtalan Tamás apostollal szemben, hogy "hitetlen" Tamásnak hívják.

A többi apostolnak megjelent Jézus, de ő akkor nem volt közöttük. A többiek is keseregtek Jézus halála felett. Azt látták, hogy meghalt, de ők sem hitték el, hogy fel fog támadni, pedig ők is hallották a jövendölést. Csak akkor, amikor maguk látták a feltámadott Jézust. De a 11 is ugyanolyan hitetlen volt, mint Tamás, pedig ott állt előttük Jézus. Kérte, hogy tapogassák meg, végül ennie kellett (sült halat, meg valami lépesmézet) hogy elhiggyék: valóban feltámadt. (Lk.24:37-44)

Én olyan vagyok, mint Tamás. És szerintem Ti is, mi mindnyájan. Ameddig valamilyen módon személyes bizonyosságot nem szereztünk, legfeljebb a szánkkal "hiszünk".

Kéretik Tamásról ilyen szemszögből is beszélni a szószékről... :wink:

szer. ápr. 23, 2008 6:47 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Szerintem annak is üzenet értéke van, ahogyan Jézus elrendezi a templomadó ügyét.

"De hogy őket meg ne botránkoztassuk, menj a tengerre, vesd be a horgot, és vond ki az első halat, a mely rá akad: és felnyitván a száját, egy státert találsz benne: azt kivévén, add oda nékik én érettem és te éretted." (Mt. 17:27.)

Annak a halnak a szájában ennyi erővel lehetett volna egy darab hínár is, vagy valami egyéb ennivaló, amellyel az a jószág utoljára élt. Mindenesetre az értéke kevesebb, mint magának a halnak - hiszen a halat legalább meg lehet enni...

szer. ápr. 23, 2008 6:26 am
Arany Listatag

Hozzászólás 
Ha van egy kis idődöt, szeretettel küldöm ezt az oldalt:

http://www.tscpulpitseries.org/hungarian/ts020325.htm

Glória :)

kedd márc. 25, 2008 9:35 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
varjú írta:
Azért nemcsak a valamitől való tartózkodást jelenti. Nem is kevés (lelki) aktivitást igényel az embertől, hogy leküzdje magában a rossz érzést azzal a másikkal szemben, és a továbbiakban úgy gondoljon rá, mint az olyanokra, akik sosem ártottak neki (mert ez volna a megbocsátás).

Ez csakugyan nehéz, tudniillik nem elhatározás kérdése. Attól, hogy én akármilyen erős lélekkel eldöntöm, hogy ezentúl nem haragudni hanem szeretni fogok valakit, attól a valódi érzéseim nem fognak egy csapásra megváltozni. Elfojtani lehet a haragot, de az attól még nem lesz szeretet.

Erre javasoltam én megoldásként, hogy imádságban tegyük Jézus vállára a dühünket, és megkönnyebbülünk. És szerintem vele egyszerűbben elintézhető a dolog, mintha a haragosunk képét idéznénk magunk elé, és úgy próbálnánk meg beleélni magunkat, hogy ő az, akit mi ezután úgy szeretünk, hogy az csak na!

hétf. feb. 04, 2008 2:44 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
ingola írta:
Viszont ott van a másik, a mindenki számára nehezebb formája a megbocsátásnak. Amikor rosszat tesznek velem, de nem kérnek bocsánatot.

És akkor zavarba jövünk. Mert egyszerűen nincs mit tennünk, pedig felszólítottak rá! Ha nem jön oda a másik, akkor nem tudunk cselekedni - kimondani a szót, megölelni, és így tovább...

A megbocsátás ugyanis ebben a második esetben nem aktív, hanem passzív dolog. Annyit jelent, hogy mit nem teszek, pedig volna okom rá. Nem képelem fel az illetőt, nem szúrom ki az autója kerekét, nem akarom rágalmazás címén börtönbe juttatni.
Tehát a "bocsáss meg" parancs ebben az esetben annyit jelent, mintha azt kérte volna Jézus, hogy "tegyél semmit!" Márpedig tenni csak valamit lehet, semmit nem lehet tenni. Az nem cselekvés, hogy az ember hanyatt fekszik, és nézi az eget, vagy a menyezetet...

Ezért ha nem kérnek tőlünk bocsánatot, akkor át kell fogalmaznunk a parancsot, ilyenformán: - Ne büntesd meg azt, aki rosszat tett neked! Ne állj rajta bosszút! Hiszen az ítélet az én kezemben van!
A dolgunk tehát ilyenkor az, hogy ezeket a bűnös gondolatainkat Jézus vállára, az Ő keresztje alá kell tennünk, ezt jelenti a megbocsátás.

Azért nemcsak a valamitől való tartózkodást jelenti. Nem is kevés (lelki) aktivitást igényel az embertől, hogy leküzdje magában a rossz érzést azzal a másikkal szemben, és a továbbiakban úgy gondoljon rá, mint az olyanokra, akik sosem ártottak neki (mert ez volna a megbocsátás). Szóval, tennie is kell, ráadásul olyat, ami emberi szem számára láthatatlan, és a környezete nem konstatálhatja, milyen jó keresztyén is ez az ember. (Pedig az aztán az elégtétel....! :wink: )

Persze, nem is az embereknek kell látniuk, hallaniuk. Miként a bűneink megvallását sem, amihez - hitünk szerint - nincs szükség asszisztenciára. (De mennyivel nehezebb megállni bűnbánó lélekkel Isten előtt, mint egy ember előtt elmondani a bűnünket!)

hétf. feb. 04, 2008 9:41 am
Profil E-mail küldése
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Hollócsillag írta:

"...bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek."

Központi kérdésnek érzem a felszólító módot: "bocsásd meg(!)".

A megbocsátás kétféleképpen történhet.

Az első az, amikor odajön hozzánk aki minket megbántott, és bocsánatot kér. Ez tiszta helyzet: A másik fél szégyenteljesen, megalázkodva jön hozzánk, és mi leereszkedhetünk hozzá, magunkhoz ölelhetjük, felemelhetjük, és még azt az "érdemet" is bezsebeljük, hogy mi most valami nagyon jót, kegyeset cselekedtünk. A másik cserébe megkapja a feloldozást, ami egyébként szintén felemelő érzés, úgyhogy ez mindkét fél számára a legjobb megoldás.
Ebben az első esetben eleget tettem a felszólításnak: tettem valamit. Kimondtam a másik embernek, hogy megbocsátok. Magamhoz öleltem, jót tettem.

Viszont ott van a másik, a mindenki számára nehezebb formája a megbocsátásnak. Amikor rosszat tesznek velem, de nem kérnek bocsánatot.

És akkor zavarba jövünk. Mert egyszerűen nincs mit tennünk, pedig felszólítottak rá! Ha nem jön oda a másik, akkor nem tudunk cselekedni - kimondani a szót, megölelni, és így tovább...

A megbocsátás ugyanis ebben a második esetben nem aktív, hanem passzív dolog. Annyit jelent, hogy mit nem teszek, pedig volna okom rá. Nem képelem fel az illetőt, nem szúrom ki az autója kerekét, nem akarom rágalmazás címén börtönbe juttatni.
Tehát a "bocsáss meg" parancs ebben az esetben annyit jelent, mintha azt kérte volna Jézus, hogy "tegyél semmit!" Márpedig tenni csak valamit lehet, semmit nem lehet tenni. Az nem cselekvés, hogy az ember hanyatt fekszik, és nézi az eget, vagy a menyezetet...

Ezért ha nem kérnek tőlünk bocsánatot, akkor át kell fogalmaznunk a parancsot, ilyenformán: - Ne büntesd meg azt, aki rosszat tett neked! Ne állj rajta bosszút! Hiszen az ítélet az én kezemben van!
A dolgunk tehát ilyenkor az, hogy ezeket a bűnös gondolatainkat Jézus vállára, az Ő keresztje alá kell tennünk, ezt jelenti a megbocsátás. Jézus magára vette az embertársaink velünk szemben elkövetett összes gyalázatát ugyanúgy, mint ahogyan a mi bosszúálló szándékunkat is. És előre megbocsátott mindkettőnknek.

És egy őszinte szívvel elmondott bűnbánó ima, ahol odarakjuk a keresztre a mi indulatainkat, meggyógyítja a régen hordozott sérelmeket.

Furcsa, de ebben az esetben a megbocsátásunk abban teljesedik ki, hogy éppen mi kérünk bocsánatot a bennünk felhalmozódott indulatok miatt...
De működik. :) A sebeink megmaradnak ugyan, de már nem fájnak. :)

Szó volt még az emlékezetről. Hogy "megbocsátok, de nem felejtek!"

Nos, így felkiáltójellel ez csakugyan nem megbocsátás, mert a szeretet "nem emlegeti fel a rosszat".
Felkiáltójel nélkül viszont természetes, hogy emlékezünk. Ugyanis az elszenvedett sérelmek tanítják is az embert. Például arra, hogy hogyan nem szabad a másikkal viselkednünk.

Ezért nem érzek lelkiismeretfurdalást amiatt, hogy emlékszem régi sérelmekre is. Ami lényegtelen, azt úgyis hamar elfelejtem. A többit - amire emlékszem - pedig nem emlegetem fel. No jó, ha erőszakkal kicibálják belőlem akkor nagy néha kibukik - és olyankor szokott a másik, veszekedő fél elcsendesedni...

Ingola

vas. feb. 03, 2008 11:41 pm
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Hollócsillag legutóbbi szolgálata kapcsán fogalmazódott meg bennem, hogy amikor olvassuk az igét és rájövünk valami igazságra, azt jó dolog továbbadni másoknak is.

És ha hiteles a tanítás, akkor Isten szentlelkének üzenete tovább munkálkodik azokban, akiknek továbbadjuk.

És a szentlélek munkájára jellemző, hogy minden emberben másként fejti ki a hatását, ezért egy igehirdetésnek százféle, különböző, de egyformán tartalmas üzenete is lehet a gyülekezet tagjai számára.

Ide kívánkozik egy régi vicc: Arisztid Moszkvába utazik, és meglát egy furcsa bódét az utcán. Megállít egy járókelőt:
"- Ez micsoda?
- Borotválógép. Bemegy a bódéba, bedob két kopejkát, és az automata megborotválja.
- Ez lehetetlen, hiszen minden ember arca másmilyen!
- Borotválás előtt még igen..."

Szóval mi kapunk egy üzenetet odafentről, aztán továbbgurítjuk mint egy labdát, és a többit nyugodtan a Jóistenre bízhatjuk. :)
Nem vagyunk mi orosz borotválóautomaták... :D

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ingola vas. feb. 03, 2008 12:45 pm-kor.

pén. feb. 01, 2008 8:27 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
Tegnap jutottam hozzá, hogy meghallgassam a Tiszteletes Úr igehirdetését, amelyet ama igen jeges vasárnapon tartott Hajmáskéren.

Lekció: "Mit cselekedjünk atyám fiai, férfiak?"

Aki sokat forgatja a Bibliát annak eszébe juthat ez a sor is ha meglátja, hogy járhatatlanná vált a vidék. Ez önmagában nem rendkívüli.

Az viszont lenyűgözött, ahogy erről húsz percen keresztül tartalmasan beszélt, és öntötte a lelket a megjelent néhány testvérbe. :roll:

(Saja Zsoltnak volt rájuk egy találó kifejezése: "A szent mag".:))

Ingola

pén. jan. 25, 2008 7:56 am
Gyémánt Listatag

Hozzászólás 
la Mer írta:
Idézet:
Mégis, mikor járhatunk sikerrel? Hogyan mondhatjuk el azt, ami megmagyarázhatatlan, hogyan mutathatjuk meg, ami láthatatlan?
Ha hangosan kiabálva a "hitetlen" fejéhez vagdossuk az Igéket, akkor semmiképp. Sokszor úgy próbálkozunk, hogy a Biblia , A Szentírás tekintélyét hozzuk fel érvnek. Más felekezetek az egyház tekintélyével érvelnek. Természetesen sikertelenül. Hiszen a Bibliát is csak emberek írták, az egyházak is csak emberi alkotások. Hogyan is gondolhatnánk, hogy ezeknek megkérdőjelezhetetlen abszolút igazsága lehet?

Valamelyik bibliaóra után egyik elkötelezett katolikus testvérünk igencsak határozottan kért rajtam számon olyan hittételeket, mint a tisztító tűz, vagy Husz János halála (jut eszembe, Husz történetének utána kell néznem). Én akkor én egyszerűen kifaroltam a vita mögül, mondván, hogy ha nem én döntök a megváltásról, akkor mások dogmatikáját sem véleményezhetem.

De nem jól válaszoltam.

Szerintem azt kellett volna kérdeznem, hogy "Melyikünk kerül közelebb a megváltáshoz azáltal, hogy egy ilyen (félműveltek által lefolytatott) dogmatikai vitában felül kerekedik a másikon?"

Legközelebb megpróbálom, hogy működik-e. :)

Ingola

hétf. jan. 21, 2008 8:26 am
Platinum Listatag

Hozzászólás 
ingola írta:
Kedves la Mer,

Azt hiszem számodra nem újdonság, hogy én Károli "rajongó" vagyok. :)

Ingola

Nekem a Károli féle Biblia az őseim Bibliája. Én magam mint esztétikai, és történelmi értéket nagyon becsülöm, ugyanakkor nem tudom folyamatosan olvasni azt. Egy oldal után már képtelen vagyok követni a szöveget, mert már fáraszt, és nem értem a következő verset.

Szóval tisztelem, bár nemigazán tudom használni.

vas. jan. 13, 2008 2:14 pm
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 278 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Következő